emerytura to za mało
Pixabay
Bartłomiej Cieślak - 31 Stycznia 2020

Bardzo zła wiadomość dla emerytów. Nie pomogą 13-tki, ani 500 plus dla seniorów

Emerytura z dodatkami w formie trzynastej i czternastej wypłaty to wciąż za mało, by emeryci w Polsce mogli prowadzić godne życie. Najnowsze wyliczenia wprawiają w osłupienie i sprawiają, że seniorzy mogą naprawdę zacząć się niepokoić.

Emerytura to główny wabik PiS na seniorów, by ci głosowali na partię w kolejnych wyborach. W końcu trzynastki i czternastki powstały głównie po to, a nie dlatego, żeby podnieść jakość życia emerytów w Polsce. Do tego trzeba o wiele więcej zmian, wychodzących daleko poza przyznawanie kolejnych, groszowych tak naprawdę dodatków. Najnowsze wyliczenia wyraźnie wskazują problem, z jakim muszą borykać się polscy emeryci.

Kinga DudaCo się z nią dzieje? Kinga Duda nagle po 3 miesiącach odeszła, wiadomo, co się z nią teraz stanieCzytaj dalej

Emerytura nie pomoże polskim seniorom

Trzynasta emerytura, waloryzacja rent i emerytur, 500 plus dla emerytów - wszystko to ładnie brzmi i z pewnością pomaga seniorom w Polsce, ale niestety ich sytuacja wciąż jest daleka od ideału. Problem polega bowiem na tym, że koszty życia w naszym kraju są wciąż zbyt wysokie dla przeciętnego emeryta, a także stale rosną, co zjada tak naprawdę większość dodatków, jakie dostają od państwa seniorzy.

Super Express pokusił się o wyliczenia, które nie pozostawiają większych wątpliwości. W 2019 roku przeciętny emeryt każdego miesiąca dostawał 2350 zł brutto, co daje mniej więcej 1925 zł na rękę. Nie brzmi to źle, ale jak wyglądają koszty życia w Polsce?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zwierzęta, piesKupili przesłodkiego szczeniaka. Gdy zobaczył go weterynarz, natychmiast zadzwonił po policjęCzytaj dalej

Oficjalne raporty z 2018 roku mówią, że przeciętny Polak wydaje co miesiąc 514 zł na czynsz, płaci 193 zł za prąd, 336 zł za energię cieplną, 102 zł za telefon, 108 zł za wodę, 83 zł za telewizję, 116 zł za gaz, 52 zł za wywóz śmieci i 68 zł za internet. Razem daje to kwotę prawie 1.600 zł. Tyle przeciętny Polak musi wydać pieniędzy każdego miesiąca, co w przypadku emeryta sprawia, że z emerytury zostają mu 353 zł, a więc niecałe 12 zł dziennie.

Emerytura, nawet trzynasta, nie gwarantuje godnego życia

A to nie koniec złych wiadomości dla emerytów, bowiem są oni grupą społeczną, która w Polsce najwięcej wydaje na zdrowie. Z danych GUS wynika, że miesięcznie jest to średnio 112 zł, a więc po odjęciu tych kosztów, przeciętny emeryt ma 8 zł dziennie na zakup jedzenia, odzieży i wszelkich innych produktów potrzebnych do domu.

Dzisiaj grzeje:

1. LOT podjął decyzję ws. lotów do Chin. Nalegało wielu Polaków
2. Z córką mieli przygotować obiad. Gdy mama weszła do kuchni, stanęła jak wryta

Oczywiście są seniorzy, którzy mogą pochwalić się większymi emeryturami, podobnie jak i tacy, których miesięczne opłaty są o wiele niższe, ale są również tacy, którzy dostają o wiele mniej pieniędzy. Czy można w takich przypadkach mówić o godnym życiu?

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nagranie Magdy Gessler z Wuhan ścina z nóg. Ukrywana prawda wyszła na jaw
  2. Użytkownicy diesli mogą być naprawdę źli. Będą poważnie przepłacać za ropę
  3. Zenek przypadkiem się wygadał. Do mediów trafiła pilnie strzeżona prywatna tajemnica
  4. Tomasz Lis pokazał zdjęcia ze szpitala. Widok wyciska łzy z oczu
  5. Aktorka "Pierwszej miłości" pobita na ulicy? W sieci pojawiło się niepokojące zdjęcie, fani zamarli

Domowe triki na tanie sprzątanieZamiast prać ręczniki, wkłada je do zamrażarki. Efekt przeszedł wszelkie oczekiwaniaCzytaj dalej

Źródło: Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News