Seniorzy mogą dostać nawet kilkaset złotych wyższą emeryturę. Jest tylko jeden haczyk

Seniorzy mogą dostać nawet kilkaset złotych wyższą emeryturę. Jest tylko jeden haczyk Źródło: Unsplash.com Huy Phan

Emerytura przyznawana jest na podstawie większej liczby czynników, niż wiele osób sądzi. Okazuje się, że są dwa warianty przejścia na nią, jeden zapewnia wyższe świadczenia, ale jest w nich jeden haczyk.

Emerytura w Polsce wyliczana jest nie tylko na podstawie pieniędzy, które odprowadzaliśmy w podatkach, ale także za pomocą danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Konkretniej chodzi o badania dotyczące średniej długości życia w Polsce. Im wyższa, tym emerytury będą niższe. Dlatego też mamy dwa warianty przejścia na emeryturę, które różnić się będą inną wysokością świadczeń.

Emerytura na dwa sposoby. Drugi wariant daje więcej pieniędzy, ale jest haczyk

Według obecnych statystyk prognozuje się, że dzisiejsi 60-latkowie dożyją 81. roku życia. Dlatego ich pozostałą długość życia szacowana jest na 583,6 miesiąca, co ma ogromny wpływ na wysokość emerytury. Wysokość świadczenia wylicza się przez podzielenie kapitału zbieranego podczas lat pracy, przez średnią długość życia prognozowaną przez GUS.

Właśnie dlatego osoby przechodzące na emeryturę później, mogą liczyć na wyższe świadczenia. Jak podaje serwis Money, przykładowo, osoba, która uzbierała w 600 tys. złotych kapitału na emeryturę i przeszłaby na nią w wieku 60 lat, otrzymywałaby świadczenie wysokości 2300 zł brutto.

Gdyby zdecydowała się na to 5 lat później, dostawałaby już 450 zł więcej miesięcznie, ze względu na krótszy czas prognozowanego trwania życia. Ponadto świadczenie byłoby większe z dodatkowych pięciu lat odprowadzania składek.

Emerytura będzie wyższa, bo ZUS prognozuje, że krócej pożyjesz

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dzięki tym statystykom, można wyliczyć, ile trzeba uzbierać, aby otrzymywać później miesięczne wyższe wynagrodzenie. Aby otrzymywać 3000 zł miesięcznie od 60 roku życia, należałoby odłożyć kwotę wysokości 785 zł.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowe informacje o córce Kasi Kowalskiej budzą lęk. Sytuacja jest dramatyczna
2. Tony Halik zostawił żonie kopertę, którą miała spalić po jego śmierci. Zajrzała jednak do środka i zamarła, nie wierzyła

Jak wylicza portal Money, aby mieć 4000 emerytury, trzeba mieć ponad milion złotych odprowadzonych od ZUS-u. Jeśli przejdziemy na nią w wieku 65 lat, na takie świadczenie wystarczy 870 tysięcy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Narodowa kwarantanna została przedłużona. Psycholog radzi, jak ją wytrzymać
  2. lle zarobili polscy skoczkowie za występy w Pucharze Świata? Polacy otrzymali prawdziwą fortunę
  3. Małgorzata Rozenek pokazała zdjęcie z łóżka. Ma problem, każda matka będzie jej współczuć
  4. Jurek Owsiak ujawnił kulisy współpracy z ministerstwem. Polacy się wściekną
  5. Już się zaczęło, żółte alarmy na terenie całej Polski. Zagrożenie zdrowia i życia
  6. Dowiesz się kto mimo zakazów zorganizował domówkę na 25 osób i zagotujesz się z wściekłości

Źródło: Money

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News