emerytura seniorzy katastrofalna wiadomość
Unsplash Jeremy Wong
Joanna Szwalikowska - 29 Października 2020

Katastrofalna wiadomość dla seniorów. Chodzi o wysokość emerytury

Emerytura jest głównym, a czasami nawet jedynym, źródłem utrzymania milionów seniorów w Polsce. Jednym z niewielu sposobów, by nieco zasilić swój domowy budżet jest oczekiwanie na waloryzację, dzięki której zwiększa się wysokość świadczeń. Niestety, mamy katastrofalną wiadomość dla seniorów.

Jak zmieniła się emerytura w Polsce w ciągu ostatnich pięciu lat? Czy rzeczywiście obecnie seniorom żyje się o wiele lepiej niż przedtem?

Nieoficjalnie: padła konkretna data wprowadzenia ponownego lockdownuNieoficjalnie: padła konkretna data wprowadzenia ponownego lockdownuCzytaj dalej

Emerytura w Polsce - katastrofalna wiadomość dla seniorów

Emerytura to główny środek utrzymania milionów emerytów w Polsce. Obecnie seniorzy mogą liczyć na dodatki, takie jak trzynasta emerytura, wkrótce, według obietnic, mają pojawić się również czternastki. Istnieje także wsparcie dla seniorów, którzy są niesamodzielni oraz nowe emerytury dla opozycjonistów oraz represjonowanych w okresie PRL.

Na pytanie o to, czy emerytom rzeczywiście żyje się lepiej, pojawiają się różne odpowiedzi. Super Express dokonał analizy wysokości emerytur, zestawiając je z tym, jak zmieniły się wydatki seniorów od roku 2015.

W 2015 roku do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość. Wówczas niemal połowa polskich emerytów, czyli około 5 milionów, zagłosowała na tę partię. Ile wynosiła w tamtym momencie średnia emerytura w Polsce? Było to niecałe 2050 złotych brutto.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Zauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoZauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoCzytaj dalej

Nie istniały wówczas dodatki takie jak trzynaste emerytury lub wsparcie 500 plus dla seniorów. Według danych opublikowanych przez GUS, przeciętny polski emeryt miał wydawać ok. 1220 złotych na życie. 321 złotych było przeznaczane na żywność oraz napoje. Niemal 23 procent z kolei, czyli 285 złotych, to opłaty związane z mieszkaniem. 100 złotych miesięcznie przeznaczano na zdrowie, czyli np. leki. Na pozostałe rzeczy seniorzy wydawali 514 złotych.

Minął już rok od kolejnych wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborów. Z końcem wakacji natomiast wybrano po raz drugi kandydata tejże partii, czyli Andrzeja Dudę, na prezydenta. Super Express postanowił odpowiedzieć na pytanie o to, czy obecnie emeryci faktycznie są w lepszej sytuacji niż przed pięciu laty.

Oficjalnie przeciętna emerytura wzrosła o 400 złotych, w związku z czym wynosi niespełna 2500 złotych brutto. Należy jednak pamiętać o tym, że w ciągu lat bardzo zmieniły się również koszty utrzymania. Wszechobecna drożyzna powodowała skuteczne niwelowanie podwyżek świadczeń.

Dzisiaj grzeje:

1. Mamy potwierdzenie, właśnie przedłużono uciążliwy zakaz. Wiemy do kiedy potrwa, dotknie wielu Polaków

2. Rząd wykorzystał zamieszanie, po cichu wprowadził nowy podatek. Objęte tysiące Polaków

3. Rodzina pogrążona w żałobie, przekazała tragiczne informacje. Nie żyje Gabriel Wiśniewski

W 2015 roku na jedzenie emeryci wydawali 321 zł, teraz natomiast jest to już 385 złotych, opierając się na oficjalnych danych GUS o wzroście cen. Wysokość kosztów związanych z mieszkaniem z kolei zmieniła się z 285 do 326 złotych. Pozostała kwota pieniędzy przeznaczana na życie wynosi 571 złotych. Oznacza to, że średnio emeryci wydają o 174 złote miesięcznie więcej niż w roku 2015. Realnie emerytura w ciągu ostatnich pięciu lat nie wzrosła więc o 400, a 226 złotych.

Galopujące ceny oraz dramatyczne wizje kryzysu gospodarczego w związku z pandemią koronawirusa nie napawają optymizmem, jeśli chodzi przyszłość. Nawet pomimo trzynastych emerytur czy dodatków w postaci 500 plus, emeryci muszą liczyć się z tym, że wszystkich nas czeka pochmurny oraz burzliwy okres w portfelach.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Grochola przerywa milczenie. Wyznała, co jej oprawca zrobił kotu. Nie mieści się w głowie
  2. Z ostatniej chwili. Nie żyje Józef Klimza, media podały najgorsze wiadomości, tysiące Polaków w żałobie
  3. Wojsko wychodzi na ulice w Polsce. Morawiecki właśnie wydał nowe zarządzenie
  4. Pilna zmiana w godzinach dla seniorów. Rząd właśnie ją wprowadził
  5. Wszyscy się mylili. Koronawirus zaraża inaczej niż sądziliśmy, nowe odkrycie nie pozostawia złudzeń
  6. W stronę Ziemi leci ogromna asteroida. Jej prędkość jest porażająca, uderzenie miałoby katastrofalne skutki
  7. Wymieszaj składniki widelcem i wyłóż na patelnię. W mniej niż 5 minut zrobisz placuszki lepsze niż placki ziemniaczane
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News