Wyższe emerytury dla księży. Rząd był hojny, kwoty do pozazdroszczenia

Wyższe emerytury dla księży. Rząd był hojny, kwoty do pozazdroszczenia Źródło: .

Emerytura dla duchownych będzie wyższa niż rok temu. Jednak nie odbędzie się to z powodu marcowych waloryzacji, a z powodu najwyższych dotacji, jakie rząd przeznaczył na Fundusz Kościelny kiedykolwiek. Fundusz przekazuje pieniądze do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym roku kwota przeznaczona przez fundusz na emerytury jest aż o 3,5 mln wyższa, niż w roku 2018.

Emerytura dla duchownych będzie wyższa, czego pozazdrościć mogą im szczególnie Polacy z najniższą i, jak na obecne warunki, niemal głodową emeryturą. Na Fundusz Kościelny trafiła niewyobrażalnie duża suma, która następnie po części przekazana zostanie do ZUS-u. ZUS dysponując pieniędzmi otrzymanymi od funduszu, na składki dla księży-emerytów może więc przeznaczyć o kilka milionów więcej. Ile Fundusz Kościelny wpłacił do ZUS-u pieniędzy należących do podatników?

Emerytura dla księży będzie wyższa. Wszystko dzięki hojności rządzących

Nic nie wywołuje tak wielu kontrowersji jak emerytura duchownych. Wielu Polaków, szczególnie tych nieprzepadających za działalnością Kościoła Katolickiego, oburzonych jest faktem, że corocznie na Fundusz Kościelny rząd przeznacza olbrzymie kwoty. Jak podaje "Super Express" w tym roku na Fundusz Kościelny przekazano aż 176 mln złotych. Warto jednak przenieść się kilka lat wstecz, aby porównać, o ile więcej pieniędzy rząd przeznacza na rzecz wspomnianego podmiotu dzisiaj. I tak w roku 2015 było to ok. ponad 118 mln złotych. W roku 2004 natomiast "zaledwie" 78 mln złotych.

Fundusz Kościelny to podmiot, który wywołuje sporo kontrowersji, bowiem w swojej definicji ma pomagać nie tylko Kościołowi Katolickiemu, ale także mniejszościom narodowym, etnicznym i innym związkom wyznaniowym, które zarejestrowane są na terenie RP. Jak podaje "Wikipedia" obecnie Fundusz Kościelny większość swoich zasobów finansowych przeznacza jednak właśnie na Kościół Katolicki.

Fundusz Kościelny ma za zadanie przekazywać do ZUS-u pieniądze na emerytury dla duchownych (a także na inne świadczenia, np. tj. renty). Jak podaje "Super Express" Fundusz Kościelny przekazał na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych aż 147,5 mln złotych w roku 2018. Ten natomiast rozdysponowuje pieniądze dalej pomiędzy duchownych.

Poza niektórymi wyjątkami, do swoich składek duchowni muszą dopłacać jednak 20%. Fundusz Kościelny pokrywa "jedynie" 80% składek duchownych. Jak podaje "INNPoland" w 2017 roku Fundusz przekazał dla ZUS 144 mln złotych. Kwota ta z roku na rok więc wyraźnie rośnie. Polacy zdecydowanie zazdroszczą duchownym ich świadczeń.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ciekawostka: ile emerytury otrzymuje obecnie Abp Głódź? Informacja ta wstrząsnęła szczególnie biednymi emerytami. Jak donosi "Money", które poprosiło o odp. w tej sprawie MON, Głódź może otrzymywać emeryturę nawet w wys. 17 tys. złotych.

 - Biskup generał Leszek Sławoj Głódź, zgodnie z ustawą z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz.U. 2019, poz. 289) jak każdy zwolniony z zawodowej służby wojskowej generał z pełną wysługą emerytalną powyżej 35 lat i w zależności od posiadanego stopnia może otrzymać emeryturę wojskową w przedziale od 10,760 zł do 17,725 zł brutto - brzmi oficjalna odp. MON-u.

  1. Nie żyje słynna sportsmenka. Zmarła po długiej chorobie, na którą umierają MILIONY Polek. Osierociła 9-letnią córkę
  2. Ujawniono prawdę dotyczącą małżeństwa Aleksandry Kwaśniewskiej! Tego NIKT się nie spodziewał. Szok
  3. Pijesz kawę? Ta informacja zwali cię z nóg
  4. Marcinkiewicz wpadł po same uszy. Po jego ostatnich słowach, była żona składa pozew
  5. Nie żyje znany dziennikarz TVP. Przygnębiające doniesienia
  6. Tak wygląda grób ojca Dawidka tydzień po pogrzebie. Posępny widok

Źródło: Super Express

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu