Emerytura losy emerytów
Unsplash.com DESIGNECOLOGIST
Konrad Karpiuk - 29 Maja 2020

Rozstrzygnęły się losy emerytów. Wszystko zacznie się od 1 czerwca, lepiej się przygotować

Emerytura w Polsce przejdzie kolejne zmiany, których wiele osób się nie spodziewało. Wygląda na to, że od pierwszego czerwca emeryci muszą być przygotowani na roszady - jak poinformował ZUS - będą wprowadzone nowe limity. Trzeba uważać, niektórzy w związku ze zmianami będą mogli stracić część swoich świadczeń.

Emerytura w Polsce nie wyklucza aktywności zawodowej. Wielu emerytów dorabia sobie na umowach różnego typu. Jednak niektórzy z nich, jeśli przekroczyli pewien próg zarobkowy, w związku z dalszym przychodami mogli mieć obciętą część świadczenia. Jak zapowiada ZUS, od 1 czerwca zajdą istotne zmiany, ale nie wszystkich będą one dotyczyć.

Emerytura poddana istotnym zmianom

- Nie dotyczy to jednak wszystkich świadczeniobiorców. O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego (60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny) oraz renciści - informuje rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.

Wiadomość o śmierci 43-latka obiegła mediaBardzo smutna informacja, zmarł chwilę po zakończeniu transmisji na żywo. Media obiegła wiadomość o tragicznej śmierci 43-latkaCzytaj dalej

Jeśli więc emeryt nie jest na wcześniejszej emeryturze, jego świadczenie nie będzie zmniejszane. Ponadto część rencistów również będzie mogła otrzymywać pełne świadczenie, nawet jeśli pracują. Dotyczy to jednak jedynie inwalidów wojennych i wojskowych, którzy nie mogą pracować przez urazy odniesione podczas służby wojskowej. Takie renty przysługują także ich rodzinie.

W niektórych wypadkach można stracić cale świadczenie

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nastolatka11-latka była w stanie śmierci mózgowej przez 4 lata. Nagle wydarzyło się najbardziej niespodziewane, rodzina zdębiała z wrażeniaCzytaj dalej

Ograniczenia świadczenia nie będą dotyczyły osób pobierających rentę rodzinną korzystniejszą od emerytury z tytułu ukończenia wieku emerytalnego. Świadczenia zmniejszane będą jedynie w przypadku, gdy uzyskany przychód emeryta będzie wyższy niż 70% przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Czyli od 1 czerwca limit ten będzie wynosił 3732,10 zł brutto.

Dzisiaj grzeje:

1. Pojawiło się nowe ognisko koronawirusa w Polsce. Władze potwierdziły, sytuacja się bardzo komplikuje
2. Biedronka wprowadziła do oferty prawdziwy hit. Cena naprawdę zachęcająca, trzeba się spieszyć

Oczywiście w przypadku przekroczenia 70%, ale nie przekroczenia 130%, świadczenia są zmniejszane o kwotę przekroczenia. Emerytura może być całkowicie zawieszona wtedy, gdy emeryt uzyska przychód większy niż 130% przeciętnej pensji, czyli 6931 zł brutto. Renta socjalna podlega zawieszeniu już przy wcześniej podanej kwocie (3732,10 zł brutto).

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Są miejsca, w których nadal będzie trzeba nosić maseczkę. Warto je znać, aby uniknąć mandatu
  3. Pilne. Mateusz Morawiecki podał datę powrotu kibiców na stadiony Ekstraklasy
  4. Od jutra kierowca może otrzymać ogromną karę. Wystarczy, że zapomni o jednej rzeczy
  5. Minister Zdrowia wyznał prawdę. Powiedział, jakie jest prawdopodobieństwo spotkania zakażonej osoby
  6. Rutkowski usłyszał wiadomość o śmierci. Mężczyzna miał wyznać całą prawdę
  7. Wielki skandal z truskawkami w Biedronce. Klienci są wściekli

PrzekąskiZa nic nie wyrzucaj obierek od ziemniaków albo skórek po jabłkach. 5 błyskawicznych sposobów na genialne przekąskiCzytaj dalej

Źródło: TVP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News