Setki tysięcy Polaków nie dostaną 13 emerytury. Jest już projekt ustawy o tym, komu się NIE NALEŻY

Setki tysięcy Polaków nie dostaną 13 emerytury. Jest już projekt ustawy o tym, komu się NIE NALEŻY Źródło: Fot. Pixabay.com/sabinevanerp

Emerytura w tym roku miała być wyjątkowo korzystna dla wszystkich Polaków. Podnoszenie kwoty minimalnej, dodatki oraz obiecywane przez PiS "trzynastki" wywołały u wielu seniorów rozmarzenie, teraz jednak wszystko może runąć. Okazuje się, że setki tysięcy Polaków nie dostaną 13. emerytury, a w życie ma wejść ustawa, która zdefiniuje, komu dodatkowe pieniądze się nie należą.

Emerytura jest wyjątkowo kontrowersyjną kwestią w naszym kraju. Stosunkowo niskie świadczenia wypłacane przez ZUS sprawiają, że seniorzy są sfrustrowani i głośno mówią, że większości z nich nie stać na godne życie. Za minimalne stawki nie sposób jest zrobić wszystkich opłat czy wykupić niezbędnych lekarstw, jednak na szczęście powoli się to zmienia. Choć niezbyt szybko, stawki jednak z roku na rok nieznacznie się podnoszą, a 2019 rok miał być prawdziwym przełomem. 

Nagłe wzrosty świadczeń oraz trzynasta emerytura wprawiły wielu seniorów w osłupienie. Dodatkowa "trzynastka" brzmiała jak nierealne marzenie, które choć trochę wesprze roczny budżet potrzebujących. Teraz jednak okazuje się, że kolejna obietnica PiS może nie zostać spełniona w takiej formie, jak było to przedstawiane na początku. Właśnie pojawił się projekt nowej ustawy, zgodnie z którą setki tysięcy Polaków pożegnają się z dodatkowymi pieniędzmi. Już wiadomo, komu nie będą się one należały. 

Trzynasta emerytura nie zostanie przyznana tysiącom Polek

Jak się okazuje, nawet pozornie idealna 13. emerytura ma swoje minusy. Właśnie na jaw wyszło, że pozbawionych jej może być aż 65 tysięcy Polek oraz Polaków, a wszystko przez inne świadczenie oferowane przez PiS, tzw. matczyną emeryturę. Okazuje się, że osoby, które nie wypracowały sobie w ogóle świadczenia i w całości pobierają ją z programu Mama plus, nie mają prawa otrzymać "trzynastki". 

Mama plus zakłada, że osoby, którym nie należy się emerytura, otrzymają od państwa 1100 zł brutto. Jeśli świadczenie jednak jest przyznawane, ale jego kwota jest niższa, wtedy następuje wyrównanie do stawki minimalnej. Choć program skierowany jest przede wszystkim do matek, starać się o niego mogą także ojcowie. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

To nie jedyna przykra niespodzianka dla seniorów

Okazuje się niestety, że brak pieniędzy dla osób korzystających z programu Mama plus to nie jedyny minus dodatkowej, trzynastej emerytury. Wszyscy nastawiali się, że "trzynasta" równa będzie kwocie standardowego, comiesięcznego świadczenia najniższego, a więc 935 zł na rękę.

Tymczasem okazuje się, że o takich pieniądzach możemy zapomnieć. Zgodnie z najnowszymi informacjami, dodatkowa emerytura nie będzie podlegała pomniejszeniu o kwotę wolną od przychodu. Z tego powodu renciści oraz emeryci spodziewać się mogą ostatecznie zaledwie 888 zł więcej w portfelu. 

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Kinga Rusin wzięła ślub? Edyta Górniak wygadała się na wizji!
  2. Legendarna polska aktorka zginęła tragicznie razem z mężem. Mogła zrobić międzynarodową karierę
  3. Andrzej Duda ma ważną wiadomość dla wszystkich Polaków. Każdy powinien to przeczytać
  4. Dramat Kuby Wojewódzkiego. Po wielkich sukcesach wszystko zaczęło się walić
  5. Nie żyje gwiazda seriali Polsatu. Przed śmiercią nagle zmieniła testament, wielkie poruszenie!

Źródło: Fakt

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News