Właśnie zatwierdzono prawdziwą rewolucję w emeryturach. Jest jedna ogromna zmiana

Właśnie zatwierdzono prawdziwą rewolucję w emeryturach. Jest jedna ogromna zmiana Źródło: pixabay.com

Emerytura i system jej przyznawania zostanie zrewolucjonizowany. Właśnie została zatwierdzona jedna zmiana, którą odczuć mogą wyraźnie wszyscy seniorzy.

Emerytura zgodnie z planami polityków miała się zmienić. Reforma szykowana była już od dawna. Dzisiaj, we wtorek, ostatecznie podjęto w tej sprawie decyzję. Rząd przyjął ustawę, która wejdzie w życie już 1 czerwca 2020 roku.

Emerytura zostanie zrewolucjonizowana 

Zmiany, które czekają wszystkich Polaków otrzymujących emeryturę, dotyczą przeniesienia pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Chociaż ustawa miała wejść w życie już na początku przyszłego roku, niedawno została podjęta decyzja, żeby wstrzymać się jeszcze na pół roku. Dzięki takiemu zabiegowi do kas ZUS ma wpłynąć jeszcze 6 mld zł.

- To nawet więcej, niż rząd miałby zyskać na zniesieniu limitu składek ZUS płaconych przez najlepiej zarabiających Polaków i zatrudniających ich przedsiębiorców. Przesunięcie likwidacji OFE pozwoliłoby na rezygnację ze zniesienia tzw. limitu 30-krotności, oprotestowanego tak przez pracodawców, jak przez związki zawodowe - poinformowała Rzeczpospolita.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Przeliczenia, które został wykonane przez dziennikarzy i specjalistów, szybko skorygowano. Niemal natychmiast pojawiła się zupełnie inna kwota, o połowę niższa. 

- Warto dodać, że oznacza to też dłuższe przekazywanie składek na OFE przez ~20 proc. osób, które wciąż są w systemie. Przez pół roku to blisko 2 mld zł. No i od tych 6 mld zł budżet nie pobierze opłaty transferowej - to kolejny 1 mld zł. Budżet zyskuje netto 3 mld zł - tłumaczył ekspert z ING Banku Śląskiego, Karol Pogorzelski. 

Emerytura w IKE czy w ZUS?

15,7 mln ubezpieczonych w OFE osób będzie musiało zadecydować, gdzie przeniesie swoje środki. Domyślnie będą one trafiać do IKE, jednak dla wszystkich będzie możliwość złożenia specjalnej deklaracji, która sprawi, że trafią do ZUS. 

Najważniejszą informacją dla wszystkich ubezpieczonych jest to, że w przypadku automatycznego przeniesienia funduszy do IKE będzie się to wiązać z 15-proc. podatkiem, czyli tak zwanym podatkiem przekształcającym. 

Dzisiaj grzeje: 1. Znany polski aktor ZABIŁ swoją matkę. Ta obrzydliwa zbrodnia do dziś mrozi krew w żyłach

2. 72-letni Karol Strasburger został właśnie ojcem! Znamy płeć i imię dziecka

- Odpowiedź na pytanie "Co wybrać?" jest dość trudna, a decyzja nie może być podejmowana wyłącznie w oparciu o historyczne wyniki. Te mogą w przyszłości ulec zmianie. W przypadku OFI musimy bowiem liczyć się z ryzykiem, jakie zawsze wiąże się z inwestycjami, a w przypadku rozwiązań akcyjnych jest ono stosunkowo wysokie. Jeżeli zaś chodzi o waloryzację subkonta ZUS, to wskaźnik może być niższy ze względu na możliwe pogorszenie stanu krajowej gospodarki. Dużo zależy również od decyzji politycznych - podpowiadają eksperci z Analiz Online.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 6 osób nie żyje, ponad 360 jest rannych, bilans ofiar cały czas rośnie. Media obiegły informacje o zagranicznej tragedii
  2. Agata Duda przejęła mikrofon i wystosowała apel do Polaków. Potrzebna jest pomoc
  3. Koniec z nudną panierką z bułki tartej. Dzięki nowej panierce kotlety schabowe będą tak pyszne, jak nigdy wcześniej
  4. Biedronka: nagranie nastoletnich złodziei podbija sieć  
  5. Możesz otrzymać tzw. SPECJALNĄ rentę, nawet jeśli nie spełniasz kryteriów. Jest na to sposób

źródło: businessinsider

Następny artykuł