Polacy muszą wydać wielkie pieniądze, żeby dostać 13. emeryturę. Podano konkretną kwotę

Polacy muszą wydać wielkie pieniądze, żeby dostać 13. emeryturę. Podano konkretną kwotę Źródło: pixabay/gosiak1980

Emerytura znalazła się w kręgu zainteresowania, kiedy w kraju rozpoczęły się zmagania o fotel prezydencki. Seniorzy mają powody do radości, jednak reszta Polaków może złapać się za głowy, kiedy przekonają się, ile pieniędzy będzie trzeba wydać na dodatkowe świadczenia dla najstarszych obywateli kraju.

Emerytura tak zwana "trzynastka" już w kwietniu zasili kieszenie emerytów w Polsce. Decyzja by dodatkowe świadczenia zostały wypłacone, ucieszyła każdego, kto może liczyć na wypłaty. Jednak dopiero teraz wyszło na jaw, ile dokładnie pieniędzy zniknie z budżetu państwa, kiedy wypłaty zostaną zrealizowane. 

Emerytura "trzynastka" będzie wypłacana każdego roku

Obecny prezydent, Andrzej Duda podpisał właśnie ustawę, która reguluje wypłaty "trzynastek".  Dodatkowa emerytura będzie od teraz wypłacana każdego roku. Zgodnie z zapowiedziami w tym roku pieniądze mogą trafić aż do ok. 9,8 mln osób. Na ten cel zostanie przeznaczone aż 11,7 mld zł, a z każdym następnym rokiem ta suma ma być wyższa. Przewiduje się, że "trzynastki" mogą w pochłonąć aż 16 mld rocznie. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Emeryci w bieżącym roku mogą liczyć na to, że już w kwietniu na ich koncie pojawią się dodatkowe pieniądze. W 2020 roku "trzynastka" ma wynieść 1200 zł brutto, co w przeliczeniu da 981 zł na rękę. 

Emerytura w 10 lat wyniesie 137 mld zł 

Zgodnie z wyliczeniami, które przeprowadziło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "trzynastka", która będzie wypłacana przez następne 10 lat, ma wynieść aż 137 mld zł. Skąd wzięte zostaną takie sumy pieniędzy, by wypłaty mogły zostać zrealizowane?

Organem odpowiedzialnym za finansowanie "trzynastek" będzie Fundusz Solidarnościowy, który powstał w 2018 roku i miał finansować osoby niepełnosprawne. Szacuje się, że pod koniec 2020 roku budżet Funduszu Solidarnościowego zakończy się z 25,9 mld długiem. 

Dzisiaj grzeje: 1. Polacy w niebezpieczeństwie, salmonella w mięsie z uwielbianego marketu. Pod żadnym pozorem go nie jedzcie
2. Mąż Ilony Felicjańskiej upokorzył ją. Opublikował w sieci jej nagie zdjęcia

Żeby załatać dziury w Funduszu Solidarnościowym, brane będą pożyczki z budżetu państwa. Zgodnie z analizami, prowadzona w ten sposób księgowość Funduszu Solidarnościowego, sprawi, że budżet państwa nie pogłębi jeszcze bardziej deficytu. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Korzystnie wpływa na wzrok, poprawia funkcjonowanie serca oraz nadaje skórze złocisty kolor. Znajdziesz ją w każdym sklepie
  2. Wielkie wyróżnienie dla Łukasza Piszczka. Otrzymał je na specjalnych zasadach
  3. Alarm 2. stopnia, jest zagrożenie powodziowe. Pierwsze uderzenie na północy Polski
  4. Poruszające słowa mamy polskich sześcioraczków. Łzy same cisną się do oczu
  5. Motocyklistka znalazła zagubionego kota przy drodze. Po badaniu weterynarz aż pobladł
  6. Kiwi jest najzdrowszym owocem świata. Zjesz 1 dziennie i zauważysz 9 piorunujących zmian w organizmie

źródło: gazeta

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News