Niespodziewana decyzja ws. emerytur. Podobnej sytuacji nie było od 10 lat

Niespodziewana decyzja ws. emerytur. Podobnej sytuacji nie było od 10 lat Źródło: Pixabay/gosiak1980

Emerytura w Polsce - niespodziewana decyzja, taka sytuacja nie miała miejsca od dziesięciu lat. Nikt nie spodziewał się czegoś takiego. Niewiarygodne zmiany zbliżają się wielkimi krokami. Od kiedy można na nie liczyć? Jak będzie wyglądała sytuacja emerytów w Polsce?

Emerytura w Polsce - jakie zmiany czekają seniorów w najbliższym czasie? Najnowsze badania i wyliczenia wykazały coś niespodziewanego. Takiej sytuacji nie było w kraju od dziesięciu lat. Kiedy spodziewać się zmian? W jakim zakresie będą obowiązywały? Decyzja jest niewiarygodna, Polacy nie są w stanie uwierzyć. 

Emerytura w Polsce - niewiarygodna decyzja,  największa zmiana od dekady

Na podstawie danych pochodzących z Narodowego banku polskiego, serwis Money dokonał szacunków, które pozwoliły określić wskaźnik waloryzacji w 2021 roku. Wyliczenia wykazały, że osiągnie on 4,25 proc. Taka waloryzacja byłaby najwyższa od dziesięciu lat. Jeśli w rzeczywistości przedstawione prognozy się spełnią, emeryci w 2021 roku mogą liczyć na podwyżkę o co najmniej 42,50 złotych miesięcznie przeliczając na każdy 1000 złotych. 

Z poprzednich szacunków wynikało, że waloryzacja osiągnie 2,9 proc. Serwis Money zauważa, że mimo wysokich prognozowanych waloryzacji, i tak sporo brakuje im do rekordu. W 2001 roku wyniosła ona aż 12,7 proc., z kolei w 2010 - 4,6. W kolejnych latach nie przekroczyła ona jednak 4 procent, dlatego jeśli faktycznie osiągnie ona 4,25 proc. w przyszłym roku, będzie rekordowa w porównaniu do ostatniej dekady.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Ważne, że waloryzacja będzie kwotowo-procentowa, co oznacza, że minimalna podwyżka emerytury będzie wynosiła 57 złotych netto. 22 lipca w środę minister finansów potwierdził, że w 2020 roku czeka nas deficyt budżetowy. Aktualne szacunki rządu wskazują na kwotę rzędu 100 miliardów złotych. O tyle więcej wyd rząd, niż wyniosą tegoroczne wpływy do budżetu państwa. 

Dzisiaj grzeje: 1. Już oficjalne, minister Szumowski zdradził kiedy wróci jeden z uciążliwych nakazów. Prawdopodobieństwo jest realne

2. Sytuacja jest fatalna. Szczena z Chłopaków do wzięcia błaga o pomoc

3. Pierwsze objawy zawału serca. Nie wolno ich lekceważyć

Połowa polskich emerytur otrzymuje mniej niż 1680 złotych netto miesięcznie. Nieustannie rosnące ceny żywności i innych dóbr muszą być dla nich bardzo odczuwalne. Dane GUS-u wskazują, że w czerwcu 2020 roku wzrosły one o 5,7 proc. Waloryzację można określić podwyżką wymierną, ponieważ jest ona jedynie rekompensatą stale rosnących cen. Według danych przedstawionych przez Eurostat w Polsce ceny rosną najszybciej w całej Unii Europejskiej. Inflacja wyniosła 3,3 proc. Oprócz waloryzacji emeryci mogą liczyć na 13., a nawet 14. emeryturę - pod warunkiem, że rząd spełni swoje obietnice wyborcze. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
  2. Była żona zrujnuje Piotra Żyłę? Eksperci apelują do popularnego skoczka
  3. Ależ afera, przerwano milczenie ws. nieślubnego dziecka księcia Karola. Media weszły w posiadanie niebywałych dowodów
  4. Polski polityk oskarżony o straszną zbrodnię. Media dotarły do niewyobrażalnych ustaleń
  5. Zła wiadomość, wielu Polaków może dużo stracić. Mało kto wiedział
  6. Nie ma odwrotu, Aleksander Kwaśniewski podjął niespodziewaną decyzję. Wielu nie dowierza
  7. Dramat bohaterki „Nasz nowy dom”, straciła wszystko. Katarzyna Dowbor jest zrozpaczona

Źródło: Fakt 24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News