Ceny żywności poszły w górę, jak nigdy dotąd. Najbardziej cierpią emeryci

Ceny żywności poszły w górę, jak nigdy dotąd. Najbardziej cierpią emeryci Źródło: Pixabay/sabinevanerp

Emerytura, którą dostają polscy seniorzy, przestaje wystarczać na podstawowe zakupy. Wszystko z powodu podwyżek cen żywności. Dla starszych ludzi jest to wyrok.

Niewielka emerytura to problem, który dotyka wielu seniorów w Polsce. W ostatnim czasie niepokoi jeszcze bardziej. Wszystko z powodu wciąż rosnących cen. Podwyżek nie da się nie zauważyć i są one coraz bardziej odczuwalne. Portfele stają się coraz chudsze. Wielu ludzi decyduje się na rezygnację z wielu zbędnych wydatków, a w najgorszej sytuacji są emeryci, których niewielkie zasoby nie pozwalają na oszczędności.

Czy emerytura wystarcza na zakupy? Jest ciężko, duży wzrost cen

W tej sprawie alarmuje "Super Express". Na jego łamach została przedstawiona historia pani Tamiry, emerytki z Białegostoku. Jej sytuacja jest bardzo ciężka - otrzymuje miesięcznie zaledwie 1200 zł emerytury i nie ma żadnych dodatkowych środków do życia. A lwią część wydatków stanowią dla niej niezbędne lekarstwa. Po wykupieniu recept i opłaceniu rachunków pozostaje niewielka kwota. Pani Tamira przyznaje, że zrezygnowała z zakupów nowych rzeczy, np. ubrań. Pieniądze zostawia na jedzenie, które w ostatnim czasie mocno podrożało.

"Super Express" zestawia ceny kilku podstawowych produktów spożywczych z zeszłego i obecnego roku. Z raportu wynika, że kilogram chleba zdrożał z 2,71 zł do 4,14. Kilogram ziemniaków kosztował kiedyś 1,41, a obecnie - aż 3,81. Cena cukru wzrosła z 1,96 do 2,65. Za litr soku zapłacimy 4,50, zamiast 3,44 jak rok temu.

Czas oszczędności. Blisko 80 procent Polaków decyduje się na cięcia wydatków

Opublikowane przez "Super Express" badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH pokazują, że na oszczędności decyduje się znaczna większość Polaków. Aż 78 procent z osób, które odczuwają podwyżki, deklaruje, że ogranicza wydatki na rzeczy inne niż żywność. 76 procent szuka produktów w niższych cenach. Niepokojąco wygląda statystyka mówiąca o tym, że co czwarta osoba zalega z płaceniem rachunków. To głównie ci, którzy nie mają na czym oszczędzać, gdyż przeznaczają większość swoich dochodów na niezbędne wydatki.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba (42 l.), wiceszef sejmowej komisji senioralnej, zauważa, że emerytura seniorów jest w aż 90 procent wydawana na rachunki i żywność.

- Najgorsza sytuacja jest w gospodarstwach jednoosobowych. Seniorzy odczuwają drożyznę w sklepach i usługach. ‬Wypłacony jednorazowy dodatek 888,25 nie rekompensuje szalejącej drożyzny. A wydatki emeryta wzrosły miesięcznie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych - powiedział poseł. 

Sytuacja jest niepokojąca i nie wydaje się, by szybko się zmieniła. Wzrost cen jest regularny, ale nie idzie za nim wzrost wypłat. Przyszłość nie wygląda optymistycznie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 47-letnia Kora nago w Playboy'u. Legendarna gwiazda pokazała WSZYSTKO. Jej słowa zwalą was z nóg
  2. Cała prawda o dzieciach Beaty Szydło! Nigdy nie zgadniecie, czym się zajmują! Zdębiejecie z wrażenia!
  3. Tragiczne informacje Polsatu. Kierowca bmw wbił się w rodzinę z dwójką dzieci, śmierć na miejscu
  4. Nastolatka chciała zrobić sobie selfie na plaży, nagle została brutalnie zaatakowana. Przerażające nagranie trafiło do sieci
  5. 9-latek ma prastare imię po pradziadku. Dziś brzmi obscenicznie, jest wyszydzany na każdym kroku
  6. Kiedy to się skończy?! Mama zostawiła w rozgrzanym aucie malutkie dziecko, było o krok od tragedii

Źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News