Emeryci porażeni wiadomością. Sytuacja, jakiej nie było od lat

Emeryci porażeni wiadomością. Sytuacja, jakiej nie było od lat Źródło: dpexcel/Pixabay

Emerytura może być wyższa? Okazuje się, że najnowsze prognozy są wyjątkowo optymistyczne dla wszystkich seniorów w kraju. Takiej sytuacji nie było w Polsce od lat.

W analizach ekonomistów pojawia się coraz więcej przesłanek na temat tego, że w przyszłym roku waloryzacja rent i emerytur osiągnie poziom 4,25 procenta. Co to oznacza dla wszystkich pobierających świadczenia? Emerytura i renta mogą zostać podwyższone. Takiej sytuacji nie było w Polsce od dekady. 

Emerytura będzie wyższa? Prognozy są wyjątkowo optymistyczne 

Portal Money.pl przeprowadził analizę danych Narodowego Banku Polskiego i jak się okazuje, już w 2021 roku wskaźnik waloryzacji będzie najwyższy od dekady i wyniesie 4,25 procenta. Przypomnijmy, najwyższy dotąd współczynnik waloryzacji pojawił się w 2001 roku i wyniósł aż 12,7 procenta. 

Co współczynnik waloryzacji w praktyce oznacza dla seniorów? Emerytura i renta wzrosną. Na każdy tysiąc złotych świadczenie zostanie podniesione o 42 złote. Dla osób, które otrzymują 1500 złotych emerytury, oznacza to podniesienie świadczeń do 63 złote, a dla pobierających świadczenia w wysokości 2 tysięcy oznacza to wzrost o 85 złotych każdego miesiąca. Seniorzy, którzy pobierają emerytury w wysokości 5 tysięcy złotych, po waloryzacji będą otrzymywać średnio 200 złotych więcej. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Inflacja rośnie, emerytura rośnie. Czym jest waloryzacja?

Skąd się bierze waloryzacja i dlaczego jest tak potrzebna? Wskaźnik waloryzacji w głównej mierze odpowiada inflacji, czyli wzrostowi cen w poprzednim roku kalendarzowym. Oznacza to ni mniej ni więcej, że dzięki waloryzacji emeryci i renciści otrzymują "rekompensatę" za podwyżki cen w sklepach. 

Emerytura rośnie, gdy rośnie inflacja. Waloryzacja nie sprawia, że w kieszeni seniorów zostaje więcej pieniędzy. Dzięki wypłatom waloryzacji, seniorzy mogą jedynie pozwolić sobie na zrobienie takich samych zakupów, jak w poprzednim roku.

1. Ogromny smutek po jej stracie pozostanie na lata. Właśnie poinformowano, że zmarła

2. Nagła wiadomość. Kolosalna zmiana dla milionów Polaków, wszystko już na dniach

3. Prowadziła zdrowy tryb życia. Jeden błąd doprowadził do śmierci 27-latki

- Najnowsze prognozy pokazują, że - wbrew wcześniejszym analizom - inflacja w Polsce jest coraz wyższa. To oznacza, że waloryzacja emerytur w 2021 roku może być na rekordowym poziomie, o ile trend się utrzyma. Pozostaje nam obserwować wskaźnik inflacji. Już pod koniec roku będzie można w miarę dokładnie oszacować wysokość waloryzacji, ale już dzisiaj wiele wskazuje na to, że może być ona rekordowa - przekazał w rozmowie z Money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wydawało się, że Polacy są na kolanach. Biało-czerwoni odwrócili losy meczu i pokonali Niemców
  2. Gotujesz rosół na kurczaku? Babcie ostrzegają, 1 część kury w ogóle się nie nadaje, nie wrzucajcie jej do garnka  
  3. Poznajecie ją? Polacy oszaleli na jej punkcie, jest obecnie najbardziej lubianą kobietą w naszym kraju
  4. Niebywała metamorfoza Agaty Dudy. Mamy nagranie, wszystko widać jak na dłoni
  5. Tragedia gorsza niż z koszmarów. W ojca i syna uderzył piorun, bezlitosny żywioł w polskiej miejscowości
  6. Nie żyje niemowlę, rodzice zatrzymani. Polskę obiegły tragiczne informacje

Źródło: Money pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News