Będą wyższe emerytury, ale trudno uwierzyć dla kogo. Wielu z was będzie wściekłych

Będą wyższe emerytury, ale trudno uwierzyć dla kogo. Wielu z was będzie wściekłych Źródło: Wikimedia/Commons/ Piotr Frydecki

Emerytura to temat, który w Polsce wzbudza ogromne emocje. Nie ma co się dziwić, w końcu każdy niepokoi się o swoją sytuację finansową w przyszłości. Okazuje się, że będą wyższe świadczenia emerytalne, ale nie dla wszystkich. Informacja o tym, kto je otrzyma, oburzy wielu.

Emerytura i zmiany z nią związane bardzo interesują polskie społeczeństwo. Wygląda na to, że wysokość stawki podniesie się, ale będzie to dotyczyło tylko jednej, określonej grupy społecznej. Wiele osób z pewnością oburzy się na taką decyzję i zareaguje wściekłością, kiedy dowie się kto dostanie więcej pieniędzy. 

Emerytura dla wybranych

Emerytura i wysokość wypłacanych świadczeń to zagadnienia, które będą miały ogromny wpływ na przyszłość każdego Polaka. W końcu od obecnych ustaleń zależy nasza sytuacja finansowa za kilkadziesiąt lat, która teraz nie napawa optymizmem. 

Wszystko jednak wskazuje na to, że czekają nas podwyżki w emeryturach. Okazuje się jednocześnie, że więcej pieniędzy będzie przysługiwało tylko pewnej (już i tak uprzywilejowanej) grupie społecznej. Na wyższe stawki mogą liczyć tylko przedstawiciele duchowieństwa, co na pewno rozwścieczy wielu Polaków. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Rekordowe sumy na Fundusz Kościelny

To właśnie księża będą mogli spodziewać się wyższych emerytur. Taka sytuacja wynika z poczynań obecnego polskiego rządu. Otóż w zeszłym roku zanotowano rekordowy wynik, jeżeli chodzi o pieniądze przekazane na Fundusz Kościelny. We wcześniejszych latach kwoty, jakie otrzymywał Kościół, były znacznie mniejsze. W 1990 roku rząd przekazał na ten fundusz 2,1 mln złotych, a w 2017 aż 160 milionów złotych, jednak to nic w porównaniu do tego, co wydarzyło się ubiegłym roku. Rząd zdecydował się przekazać jeszcze o 20 mln złotych więcej. 

Te astronomiczne kwoty mają wpływ na sytuację finansową duchownych. Duża część z majątku Funduszu Kościelnego idzie na ZUS, czyli na opłacanie składek z tytułu ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego duchownych ( świadczenia emerytalne). Na emerytury dla księży poszło aż 147,5 mln złotych. 

Istotne jest jednak również to, że z Funduszu Kościelnego finansowane są jedynie składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe czynnych misjonarzy i członków klasztorów kontemplacyjno-klauzurowych. W innych przypadkach 80% kosztów świadczeń pokrywa ksiądz. Mimo to, z pewnością wiele osób zareaguje wściekłością na to, że duchowieństwo kolejny raz jest w uprzywilejowanej pozycji i ma szansę na więcej pieniędzy, o które od dawna prosi tysiące emerytów. 

ZOBACZ TAKŻE

  1. Nie żyje kultowy aktor. Zmarł na ciężką chorobę. Był uwielbiany przez miliony
  2. Jeden z największych gwiazdorów TVN pokazał się z partnerem w łóżku. Podpis pod zdjęciem rozwścieczy tysiące Polaków
  3. To straszne, że nikt z tym nic nie zrobił. Anna Przybylska walczyła nie tylko z rakiem
  4. Wszystko się nagrało. Wiatr podwiał jej sukienkę, a widoku czerwonego krocza Anny Muchy długo nie zapomnicie
  5. Mąż spisywał wszystkie powody, dla których żona odmawiała mu współżycia. Pękniecie ze śmiechu gdy zobaczycie, co wymyślała
  6. Nie żyje reprezentant kraju, umierał w męczarniach. TVN: otrzymał 318 ciosów

Źródło: Super Express

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu