Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Jest tylko jeden warunek

Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Jest tylko jeden warunek Źródło: .

Emerytura w Polsce wypłacana jest obywatelom w stosunkowo młodym wieku. To powoduje szereg konsekwencji gospodarczych, które nie zawsze przynoszą pozytywny skutek.

Emerytura jest wypłacana po osiągnięciu wieku emerytalnego, który w Polsce jest dość niski. Dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65. To wywołuje szereg konsekwencji gospodarczych, m.in. wpływa na wysokość świadczenia. Rząd pracuje nad projektem, który zakłada wypłatę 10 tysięcy złotych emerytom, jeśli zdecydują się pozostać w pracy. Spełnić trzeba tylko jeden warunek.

Emerytura jest wypłacana po osiągnięciu progu emerytalnego

W porównaniu z innymi krajami europejskimi, wiek emerytalny w Polsce jest wyjątkowo niski. Wszystko dzięki spełnionej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości obietnicy wyborczej. Jednak ta decyzja niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji gospodarczych. Tak niski próg świadczenia powoduje szybki odpływ pracowników z rynku pracy i wpływa m.in. na obniżenie wysokości wypłacanego świadczenia. To poważny problem.

Dlatego rząd intensywnie pracuje nad rozwiązaniem, które naprawiłoby szkody, powodowane szybkim przechodzeniem Polaków na emeryturę. Pomysł zakłada zachęcenie ich do pozostania w miejscach pracy, nawet po osiągnięciu progu emerytalnego. 

Rząd chce zatrzymać emerytów w pracy

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

"Dziennik Zachodni" podaje, że wieku powyżej 60 lat, praca krótsza o 5 lat, to nawet do kilkuset złotych mniej wypłacanego świadczenia. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, zasugerowała, by skupić się na tzw. srebrnej ekonomii. To system zachęt, które miałby zatrzymać starsze osoby w ich miejscach pracy. 

Dzisiaj grzeje: 1.Niewiarygodne znalezisko po pożarach w Australii. Przez lata mieszkańcy nie mieli pojęcia
2. 
Przepowiednia św. Malachiasza właśnie się spełnia? Ostatnie słowa papieża Franciszka mają ją potwierdzać

Rząd pracuje nad projektem, który zakłada wypłacanie 10 tysięcy emerytom, którzy zdecydują się kontynuować swoją karierę zawodową przez kolejne dwa lata. Dzięki temu, starsi pracownicy mają szansę wypracować podwyżkę świadczenia, a gospodarka pozostaje zasilana przez ogromne grono pracowników.

- Pomysł może brzmieć nieco śmiesznie, może kojarzyć się z trzynastą emeryturą, ale ma jednak sens, bo zachęca do pozostawania na rynku pracy. Byłoby lepiej, gdyby takie rozwiązanie było powiązane na przykład ze stażem pracy, ale sama idea wydaje się ciekawa, bo jest to wpływanie na wybór ekonomiczny dokonywany przez pracownika - powiedział dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy
  2. Rodzice dostaną dodatkowe pieniądze. Muszą wypłacić je gminy
  3. Przez ćwierć wieku nie zmywała makijażu. Lekarzowi opadła szczęka, gdy zobaczył efekt
  4. Na twarzy pojawił się jej nowotwór. Powód? Duża część kobiet robi to regularnie
  5. Bardzo trudny czas Viki Gabor. Wydała specjalne oświadczenie

źródło: Biznes Info

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News