Ogromna zmiana dla kilkudziesięciu tysięcy emerytów. Ich konta zasili kompletnie inna kwota

Ogromna zmiana dla kilkudziesięciu tysięcy emerytów. Ich konta zasili kompletnie inna kwota Źródło: BeatriceBB/Pixabay

Emerytura nawet dla kilkudziesięciu tysięcy emerytów może wzrosnąć. Okazuje się, że niebawem w życie mogą wejść ogromne zmiany. Wiadomo już, na czyje konta może wpłynąć kwota wyższa niż dotychczas.

Emerytura była jednym z tematów, na którymi obradował Sejm w piątek. Polscy politycy głosowali na temat przyjęcia nowej ustawy zgodnie, z którą przeliczone zostaną wypłaty emerytur dla jednego z roczników. Okazuje się, że z nowych wyliczeń będzie mogło skorzystać prawie 74 tys. osób. 

Emerytura wzrośnie. Kto skorzysta z przeliczenia świadczeń?

Nowa ustawa zakłada, że wysokość świadczenia zostanie ponownie przeliczona dla rocznika 1953. Podczas obrad Sejmu za przyjęciem ustawy głosowało aż 445 posłów. Jak wiadomo, już wcześniej Lewica i Koalicja Obywatelska składały wniosek, by możliwość przeliczenia wysokości emerytury, objęła wszystkie roczniki, które otrzymują niższe świadczenie na skutek niekorzystnych zmian, jednak wniosek został odrzucony. 

Z możliwości, jakie niesie nowa ustawa, będą mogły skorzystać wszystkie kobiety i mężczyźni urodzeni w 1953 roku. To oni obecnie otrzymują niższe świadczenia. W projekcie umowy wskazano, że wcześniejsze rocznik nie będą mogły skorzystać z przeliczenia emerytury, ze względu na odpowiedni czas i wiedzę, by przygotować się do nadchodzących zmian, jakie pojawiły się w wypłacaniu świadczeń emerytalnych. Chodzi o roczniki 1949-1952. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Emerytura po przeliczeniu. Ile wyniesie?

Na podstawie rządowych wyliczeń na nowej ustawie może skorzystać ok. 74 tys. urodzonych w 1953 roku. Emerytura dla nich powinna wzrosnąć o 202 zł, dodatkowo w projekcie pojawiła się informacja o wypłaceniu różnicy pomiędzy wypłacaną emeryturą a tą, która powinna być wypłacana. 

Dzisiaj grzeje: 1. Polacy od rana dostają pilnego SMS-a od rządowej komórki. Znamy jego treść, chodzi o poważne niebezpieczeństwo

2. Szumowski chce zrezygnować z funkcji ministra zdrowia? Zaskakujące doniesienia

Emeryci mogą liczyć na wyrównanie zaniżonej emerytury, które średnio ma wynieść około 12 tys. złotych. Po wejściu w życie ustawy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miał 6 miesięcy na przeliczenie emerytur dla osób z rocznika 1953. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. W jednym rejonie Polski sypie grzybami, aż miło. Podajemy konkretne miejsca, gigantyczne zbiory gwarantowane
  2. Ukochana Grzegorza Krychowiaka nie próżnuje. Nie tak dawno pokazywała biust, dzisiaj czaruje nogami (FOTO)
  3. Robert Janowski dłużej nie mógł milczeć. Wyjawił całą prawdę, padło wiele gorzkich słów
  4. Chwilę przed własną śmiercią wyrzuciła swojego dzidziusia z okna. Powód odbiera mowę, nie da się nie płakać
  5. Tysiące Polaków trafi do specjalnego rejestru? Burza wokół kontrowersyjnego pomysłu
  6. Wstrząsające nagranie z monitoringu windy. Kamera nagrała, co babcia robi biednemu dziecku

źródło: pap

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News