Haczyk w 13. emeryturze, pieniądze mogą przepaść. Nikt seniorów nie uświadomił, a czas ucieka

Haczyk w 13. emeryturze, pieniądze mogą przepaść. Nikt seniorów nie uświadomił, a czas ucieka Źródło: Pexels.com / Mateusz Dach

Trzynasta emerytura nie będzie przysługiwać seniorom, którzy nie wykonają jednej rzeczy. W przepisach tkwi haczyk, o którym nie wie sporo osób starszych. Warto ich uświadomić, w przeciwnym razie ich "trzynastka" przepadnie.

Trzynasta emerytura w najbliższym roku będzie wypłacana w kwietniu. Emeryci i renciści w ramach tego świadczenia otrzymają 1200 złotych brutto, czyli około 1020 złotych na rękę. Niestety, część osób może to ominąć. Nie wszyscy seniorzy są świadomi, że aby dostać pieniądze w ramach dodatku emerytalnego, należy jak najszybciej złożyć specjalny wniosek. 

Trzynasta emerytura nie dotrze do wszystkich

Osoby, które nie zgłosiły się do ZUS-u mogą nie dostać dodatku emerytalnego. Dotyczy to seniorów, którzy niedawno osiągnęli bądź wkrótce osiągną wiek emerytalny. Wymaga się od nich jak najszybszego złożenia wniosku do ZUS-u. Tylko wtedy mogą otrzymać "trzynastkę". W przeciwnym razie ich pieniądze przepadną. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Trzynaste emerytury będą wypłacane z automatu w kwietniu 2020 roku, ale wyłącznie zarejestrowanym emerytom, którzy do marca zgłoszą się do ZUS-u. Emeryci, którzy już pobierają świadczenia, nie muszą robić nic, ale ci, którzy niedawno osiągnęli bądź wkrótce osiągną wiek emerytalny, muszą jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek.

Trzeba uświadomić znajomych seniorów

– ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji o przyznaniu świadczenia. Przy skomplikowanych sprawach, do których zalicza się np. praca poza granicami kraju albo brak dokumentacji z upadłych zakładów pracy, ten proces może się wydłużyć. Dlatego nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku o emeryturę – mówi dziennikarzom "Super Expressu" Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat w domu Wałęsów! Danuta Wałęsa zdradziła całą PRAWDĘ o Lechu. Polacy będą WŚCIEKLI
2. Paweł Królikowski pilnie wylądował w szpitalu. Na oddziale neurochirurgii walczą o jego zdrowie

W praktyce oznacza to, że najlepiej jest złożyć wniosek w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy. Warto zrobić to teraz albo najpóźniej przed końcem stycznia. Być może w naszym najbliższym otoczeniu znajdują się seniorzy, którzy zupełnie nie są tego świadomi - warto ich poinformować.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Gwiazda "Klanu" doznała śmierci klinicznej. Dziś opowiada o przerażającym przeżyciu
  2. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  3. 2 minuty wystarczą, żeby szybko rozpoznać u siebie raka płuc. Musisz tylko spojrzeć na swoje paznokcie, mówią wszystko
  4. Po zmroku usłyszał dziwne hałasy na podwórku. Zajrzał pod samochód i zamarł
  5. Gdy się urodził, przeraził swoim wyglądem nawet matkę. Dziś ludzie na ulicy nie wierzą, że jest prawdziwym człowiekiem [ZDJĘCIE]

Źródło: WP

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News