Najlepsze możliwe wiadomości dla emerytów. W 2020 roku czekają ich 3 ważne reformy, można zacierać ręce

Najlepsze możliwe wiadomości dla emerytów. W 2020 roku czekają ich 3 ważne reformy, można zacierać ręce Źródło: Pixabay/BeatriceBB

Emerytura w przyszłym roku może być znacznie wyższa. Seniorzy mają powody do świętowania z powodu aż trzech ważnych reform. To bez wątpienia dobre wiadomości, które wielu z nas poprawią nastrój.

Emerytura zdaniem wielu seniorów jest zbyt mała. Brakuje pieniędzy zarówno na leki, jak i utrzymanie się czy podstawowe zakupy. Pomóc mają w tym rządowe programy. W 2020 roku mają wejść w życie aż trzy ustawy, które znacznie ułatwią życie seniorom.

Emerytura w Polsce będzie wyższa dzięki trzem ustawom

Oczywiście najgłośniej jest o tak zwanych "trzynastkach" czyli trzynastym świadczeniu emerytalnym w roku, mającym wartość emerytury minimalnej (jego dokładna kwota będzie zależała od rewaloryzacji). Kontrowersje wywołała jednak kwestia, skąd wezmą się pieniądze w budżecie na wypłatę "trzynastek". Okazuje się, że sfinansuje je Fundusz Solidarnościowy, z którego wypłacane jest "500 plus dla niepełnosprawnych", czyli uzupełnienie mające gwarantować osobom samodzielnym "minimalną krajową".

Ponadto dodatkowe świadczenie emerytalne ma dofinansować również likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) i przekształcenie tego w Indywidualne Konta Emerytalnego (IKE). Przenosząc pieniądze z OFE do IKE, trzeba będzie uiścić opłatę przekształceniową. Według szacunków rządu, z likwidacji OFE do budżetu może wpłynąć nawet 12,5 miliarda złotych.

Najważniejsze źródło finansowania "trzynastek"

Te dwa źródła finansowania to jednak źródła awaryjne, bo Prawo i Sprawiedliwość chce sfinansować większość swojego programu z usunięcia likwidacji 30-krotności emerytury. Jednak ze względu na to, że Jarosław Gowin z Porozumienia zapowiada, że może nie poprzeć tej ustawy, ta opcja jest zagrożona.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W wyniku takich zmian, do emerytur dokładaliby się najbogatsi. W obecnej sytuacji po przekroczeniu 30-krotności średniej pensji, czyli kwoty około 140 tysięcy złotych, nie trzeba płacić składek, w efekcie czego dostaje się większą kwotę netto.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje jedna z najpiękniejszych kobiet na świecie. Tuż przed śmiercią mogła zostać zgwałcona
2. Tragiczne wiadomości z centralnej Polski. Samolot runął na ziemię i stanął w ogniu, jest informacja o ofiarach

Jeśli ustawa wejdzie w życie, najbogatsi będą płacili składkę ZUS od każdej zarobionej złotówki. Według wyliczeń ekspertów, ma to pozwolić zasilić budżet na kwotę wysokości 7 miliardów złotych. Wszystkie te trzy aspekty mają sprawić, że seniorzy już wkrótce będą się mogli cieszyć znacznie wyższymi świadczeniami. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Będzie NOWE świadczenie dla rodzin. Premier zapowiedział "wsparcie, jakiego nie było dotąd”
  2. Przed laty matka Kaczyńskich ujawniła własną tajemnicę. Powiedziała też, dlaczego Jarosław jest kawalerem
  3. Fryzura, za którą faceci szaleją. Jest prosta i szybka w wykonaniu, wystarczą 3 minuty, by osiągnąć zachwycający efekt
  4. Mama przez całą dobę szukała pomocy dla 8-letniej córki, która najpewniej została zgwałcona. Oburzająca postawa lekarzy, nie chcieli mieć z nią do czynienia
  5. Zwyrodnialec porwał 11-latkę i bezustannie gwałcił, urodziła mu 9 dzieci, nad którymi się znęcał. Ich agonia trwała 19 lat

Źródło: Fakt

Następny artykuł