Być może to ostatni rok tak wielkich podwyżek emerytur. Wiadomo już, kto i ile zyska w 2020 roku

Być może to ostatni rok tak wielkich podwyżek emerytur. Wiadomo już, kto i ile zyska w 2020 roku Źródło: unsplash/Michael Longmire/

Emerytura znacząco wzrośnie w przyszłym roku. Media donoszą, że może to być jednak już ostatni rok tak wielkich podwyżek. Kto i jakich zysków może się więc spodziewać? Wszystko już wiadomo.

Emerytura to od wielu lat jeden z drażliwszych tematów w Polsce. Seniorzy domagają się wyższych świadczeń, rząd deklaruje poprawę, czas mija i wszystko powtarza się od nowa. Choć niewielkie zmiany są bezustannie wdrażane w życie, wciąż pozostaje spore grono osób, które twierdzą, że otrzymują "marne grosze". Każde nowe doniesienia w sprawie emerytury budzą wielkie poruszenie wśród seniorów i wiele wskazuje na to, że tym razem nie będzie inaczej. 

Emerytura wreszcie pójdzie w górę? To może być ostatni, tak hojny rok 

Jak donosi m. in. portal Fakt, w czasie piątkowej konferencji prezes PiS-u, Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w 2020 roku szykują się wielkie zmiany. Zgodnie z zapowiedziami, płace pójdą w górę, emeryci i renciści otrzymają wyższe świadczenia i spadnie VAT na niektóre artykuły spożywcze i higieniczne. Wygląda zatem na to, że nowy rok będzie owocny dla rodaków, jednak okazuje się też, że będzie też ostatnim tak szczodrym. 

- Chcemy dokonać postępu i chcemy odeprzeć także niebezpieczeństwa, które mogą się pojawić, np. związane z możliwym poważniejszym spowolnieniem gospodarczym, bo nie chcę używać słowa kryzys - mówił prezes. 

Zdaniem ekonomistów, kolejne lata nie będą już tak sprzyjające, a rząd będzie musiał poważnie zacisnąć pasa i może nie być "tak skory do przyznawania podwyżek i podnoszenia świadczeń". Wynika z tego, że choć 2020 może być rokiem przełomowym, będzie jednocześnie początkiem i końcem pozytywnych zmian. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Wiadomo już, kto i ile dokładnie zyska 

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Fakt, noworoczne podwyżki będą przedstawiały się następująco: 

 • Pensja minimalna wzrośnie z 2250 zł do 2600 zł brutto i zyska na tym około 1,5 miliona osób. W górę pójdzie również stawka godzinowa dla osób pracujących na umowie zlecenie – z 14,70 zł do 16 zł.
 • Płace osób zatrudnionych w urzędach i państwowych instytucjach wzrosną o 6%, co oznacza, że wynagrodzenie wynoszące obecnie około 3500 złotych brutto wzrośnie o około 400 zł. Skorzysta na tym około 1,8 miliona osób.
 • Funkcjonariusze policji, straży pożarnej i służby granicznej dostaną po 500 zł podwyżki. Podwyżek mogą spodziewać się również wojskowi, w wzrost będzie wynosił 576 zł.
 • Osoby z przychodami do 120 tys. zł rocznie będą mogły płacić składki liczone od dochodu, co oznacza, że skorzysta na tym ok. 320 tys. firm, a przeciętnie osoby pracujące na własny rachunek zaoszczędzą ok. 500 zł miesięcznie.
 • Wzrośnie także kwota świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów. Teraz wynosi ono 1583 zł, od stycznia wyniesie 1830 zł.
 • Sędziowie mogą być pewni podwyżek. Szeregowy sędzia dostanie od stycznia ok. 600 zł podwyżki, natomiast prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego – ponad 2000 zł miesięcznie.
 • Na wynagrodzenia ZUS zaplanowano 3 miliardy 123 miliony złotych i założono wzrost płac o 9%. Przykładowo, starszy inspektor w ZUS zarabiający ok. 4000 zł. dzięki podwyżce zyska ok. 360 zł miesięcznie.
 • W planie finansowym NFZ zagwarantowano aż 30 mln zł na wyższe pensje dla pracowników, co oznacza podwyżki w wysokości średnio 500 zł na etat. 
 • Ratownicy medyczni mają dostać czwartą turę podwyżek. Wyniosą one 400 zł miesięcznie.
 • Od stycznia pensje w sądach i prokuraturach wzrosną o 450 zł miesięcznie na etat. Więcej dostaną kuratorzy sądowi – średnio o 900 zł miesięcznie.
 • Pensje urzędników mają wzrosnąć o 6%. Przeciętna płaca w służbie cywilnej wzrośnie o 360 zł miesięcznie.
 • Przeprowadzona będzie również mieszana waloryzacja rent i emerytur. Wiele wskazuje na to, że najniższa emerytura od marca ma wzrosnąć z 1100 zł do 1200 zł brutto, co oznacza, że minimalna kwota podwyżki wyniesie 100 brutto, a świadczenia powyżej 3000 zł brutto mają rosnąć procentowo o ok. 3,24 %. Co więcej, w 2020 roku do kieszeni seniorów trafi również 1200 zł brutto w ramach "trzynastki". 

Dzisiaj grzeje: 1. Małżeństwo brało razem prysznic, gdy nagle żona zauważyła pewien szczegół. Od razu zażądała rozwodu

2. Przecież on ma dopiero 5 lat. Powalające doniesienia o synu Małgorzaty Kożuchowskiej

 • Ceny artykułów dziecięcych, higienicznych dla kobiet, czy owoców cytrusowych, ciastek i pieczywa mają stanieć. W kieszeniach Polaków ma zostać dzięki temu ok. 330 mln zł rocznie więcej. Statystyczna rodzina zyska ok. 30 zł rocznie.
 • Zapowiedziano 6 % podwyżki dla nauczycieli, co oznacza, że zyskają średnio 200 zł na etat. 
 • W przypadku samotnych rodziców, obecne kryterium dochodowe w Funduszu alimentacyjnym to 800 zł na osobę w rodzinie. Rząd chce, by został podniesiony co najmniej do 900 zł na osobę. Dzięki temu nawet 60 tys. dzieci mogłoby dostawać alimenty z funduszu.

Najlepsze newsy dnia:

 1. Masz auto z instalacją gazową? Czeka cię bardzo niemiła niespodzianka
 2. Jerzy Owsiak nagłaśnia tragedię w jednym z polskich szpitali. Rusza na pomoc
 3. Po 50 latach zajrzał do pudełka, które jego ukochana mama trzymała w zamrażalce. Jego zawartość ścięła go z nóg
 4. Do sieci trafiło nagranie z pogrzebu ojca Rutkowskiego. Nagle wydarzyły się rzeczy, o których mówią media w całym kraju
 5. Wszystko wyszło na jaw. Tak naprawdę Majdan traktuje synów Małgorzaty Rozenek

Źródło: fakt

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News