Seniorzy martwią się o swoje emerytury. Nadchodząca waloryzacja jest zagrożona, powód może rozwścieczyć wielu

Seniorzy martwią się o swoje emerytury. Nadchodząca waloryzacja jest zagrożona, powód może rozwścieczyć wielu Źródło: Unsplash/wonsung jang

Emerytura to podstawowe źródło utrzymania wielu starszych Polaków. Niestety świadczenie nie zawsze starcza na podstawowe potrzeby, o czym co miesiąc boleśnie się przekonują. Eksperci nie mają dla zatroskanych dobrych wiadomości - nadchodząca waloryzacja jest zagrożona przez kilka decyzji rządu. To, które z nich stanowią to zagrożenie, wielu może rozzłościć.

Emerytura i kwestia jej waloryzacji spędzają sen z oczu milionom Polaków. Nie wiadomo jeszcze, czy w 2020 roku będzie obowiązywała waloryzacja kwotowa, czy procentowa, co stanowi o "być albo nie być" wielu emerytów i rencistów. Niestety okazuje się, że oprócz waloryzacji, świadczenia ZUS mają jednego bardzo ważnego wroga - inflację, która już wkrótce może "zjeść" porządną część pieniędzy otrzymywanych przez starszych obywateli.

Emerytura zagrożona inflacją

Zapytani o to, jak inflacja wpłynie na wysokość świadczeń emerytalnych, eksperci nie mają dobrych wiadomości. Ceny rosną z miesiąca na miesiąc, a to wszystko dlatego, że dużo rządowych pieniędzy zostaje umieszczonych w projektach typu 500+.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Problematyczna jest też kwestia podniesienia podstawowego wynagrodzenia - to, że pracownicy będą otrzymywali więcej pieniędzy, nie oznacza niestety, że wartość tego pieniądza pozostanie jak dotychczas. To wszystko odbije się na cenach żywności i w efekcie na poziomie życia emerytów.

- Wzrost cen, zwłaszcza żywności, spowodowany jest podnoszeniem kosztów pracy i wysokim poziomem konsumpcji. Koszty pracy rosną równomiernie do szybkiego wzrostu wynagrodzeń. Konsumpcję zaś napędzają wysokie pensje oraz programy socjalne, w tym 500 plus - tłumaczy doradca finansowy.

Z roku na rok zwiększają się wydatki

Emeryci na własnej skórze doświadczają skutków inflacji. Widać to między innymi w średnich wydatkach statystycznego emeryckiego małżeństwa. W 2018 roku wynosiły one około 2050 złotych. W 2019 ta kwota wzrosła już do 2126 złotych, czyli aż o 76 złotych. Tej różnicy oczywiście nie widać w świadczeniach, które co miesiąc otrzymują emeryci.

Dzisiaj grzeje: 1. Małżeństwo brało razem prysznic, gdy nagle żona zauważyła pewien szczegół. Od razu zażądała rozwodu
2. Najgorsze wiadomości z samego rana. Nie żyje wybitny reżyser

- Jeżeli wprowadzony zostanie PiSowski, gwałtowny wzrost pensji minimalnej, producenci będą musieli dalej podnosić ceny oraz liczyć na jeszcze większy wzrost konsumpcji. Wtedy wpływ 500 plus na inflację będzie już bardzo widoczny i znaczący - powiedział Marek Zuber, ostrzegając, że chociaż teraz 500+ bardziej cierpi z powodu inflacji, niż na nią wpływa, sytuacja może bardzo szybko się zmienić, jeżeli zostanie utrzymany obecny kierunek zmian.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Seniorzy mogą POŻEGNAĆ SIĘ z dodatkowymi pieniędzmi z waloryzacji emerytur. Wygrało 500 plus
  2. Nagłaśniamy: antysemicki i antyromski żart w polskiej gazecie
  3. Pomarańczowy sernik bez pieczenia rozpływa się w ustach. Doskonale sprawdzi się na świątecznym stole, goście będą wniebowzięci
  4. Gwiazdor kabaretu stracił 800 tys. zł. Koszmar Michała Wójcika
  5. Właściciel zobaczył, że jego szczeniaki są zielone. Myślał, że się pobrudziły, ale prawda okazała się wstrząsająca

źródło: super express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News