Kilkadziesiąt tysięcy osób korzysta już z nowej emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek, aby ją otrzymać

Kilkadziesiąt tysięcy osób korzysta już z nowej emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek, aby ją otrzymać Źródło: .

Nowa emerytura weszła w życie 1 marca 2019 roku i obecnie korzysta z niej już ponad 50 tysięcy osób. Oprócz zmian w waloryzacji rent i emerytur rząd wprowadził zupełnie nowe świadczenie. Na ten cel została przeznaczona ogromna kwota 800 mln złotych.

W tym roku trzynasta emerytura zasiliła konta wszystkich pobierających to świadczenie. W tym przypadku każdy emeryt mógł liczyć na dodatkowe pieniądze. Od marca tego roku został wprowadzony nowy program, dzięki któremu kolejne osoby mogą liczyć na świadczenie emerytalne, nawet jeśli przez całe życie nie przepracowali ani dnia. 

Nowa emerytura budzi kontrowersje

Nowy program utworzony przez rząd wzbudził wiele kontrowersji. Minimalna emerytura, czyli 1100 zł brutto, będzie przysługiwała nawet osobom, które przez całe życie nie przepracowały choćby jednego dnia. Warunkiem do uzyskania świadczenia jest wychowanie przynajmniej 4 dzieci. Nowy zapis w ustawie wzbudził społeczne kontrowersje i głosy sprzeciwu przede wszystkim wśród kobiet, które mimo urodzenia dzieci podjęły się pracy zawodowej. 

Program Mama 4 plus przysługuje też ojcom 

Na początku program zakładał, że do ubiegania się o minimalne świadczenie emerytalne mają prawo matki, które wychowały co najmniej 4 dzieci i ze względu na obowiązki rodzicielskie zrezygnowały z pracy zawodowej. Program opiera się na zasadzie, że bycie matką jest ciężką pracą, dlatego w zamian po osiągnięciu wieku emerytalnego za to należy się pomoc finansowa. Co więcej, ojcowie, którzy samotnie wychowali 4 dzieci, również mogą ubiegać o świadczenie w ramach programu Mama 4 plus. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Decyzję o tym, kto otrzyma świadczenie, podejmuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Do tej pory do ZUS i KRUS wpłynęło w sumie 60 tys. wniosków, w tym 180 z nich złożyli ojcowie, którzy samotnie wychowali co najmniej 4 dzieci. Na ten moment rozpatrzonych zostało 56 tys. dokumentów, a przeszło 50 tys. osób może cieszyć się już z pieniędzy z nowego programu. Świadczenie tego typu dostały również osoby pochodzenia duńskiego, mongolskiego, rosyjskiego ukraińskiego i czeskiego.

Dzisiaj grzeje: 1. Danuta Wałęsa tym razem przesadziła. Jednym zdaniem rozwścieczyła miliony Polaków. To zabolało
2. TVN opublikował ważny apel dla Polaków. Można stracić ogromne pieniądze, nawet ponad 300 tysięcy złotych

Rząd na ten cel przeznaczył w tym roku 800 mln złotych. O świadczenie Mama 4 plus mogą się starać matki, które ukończyły 60 lat, a także ojcowie po 65 roku życia. Nowa emerytura przysługuje przede wszystkim osobom, które nie mają środków do życia lub ich ewentualna emerytura bądź renta jest niższa niż minimalne świadczenie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. DODATKOWE pieniądze dla osób przed 60. rokiem życia. Mogą otrzymać 470+ od państwa
  2. Danuta Wałęsa tym razem przesadziła. Jednym zdaniem rozwścieczyła miliony Polaków. To zabolało
  3. Przykry incydent w rodzinie Kamila Durczoka. Syn wyrzuconego z TVN gwiazdora wymierzył mu bolesny cios
  4. Wiadomo już, kiedy będziecie musieli wyciągnąć z szafy zimowe kurtki. Prognoza pogody na najbliższy czas zdołuje wielu
  5. Niestety, media obiegły nagłe, niespodziewane wiadomości. Nie żyje Włodzimierz Mucha

źródło: Super Express

Następny artykuł