Emerytura w Polsce
Unsplash/Elien Dumon
Konrad Karpiuk - 17 Stycznia 2020

Gorszych wiadomości dla emerytów być nie mogło. Nadchodzą czasy biedy i wysokich wydatków?

Emerytura w Polsce nie jest zbyt stabilnym źródłem utrzymania dla seniora. Już teraz mówi się, że emerytom czasami ciężko się samodzielnie utrzymać. Ekspertka potwierdza, że będzie jeszcze gorzej.

Emerytura w Polsce zależna jest od naszego stażu pracy. Na podstawie tego, ile pracujemy, wyliczane jest nam świadczenie. Jednak aby taki system mógł funkcjonować, potrzeba wiele osób aktywnych zawodowo, którzy swoimi składkami będą utrzymywać system emerytalny. Ekspertka wskazała, że czekają nas trudne czasy.

Niska emerytura i wysokie podatki. Idą trudne czasy dla seniorów

Wywiadu dla portalu Interia udzieliła prof. dr hab. Joanna Tyrowicz z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz ośrodka badawczego GRAPE. Ekonomistka stwierdziła, że obecny system emerytalny nie ma przyszłości. W pewnym momencie emerytury pochłoną tak dużą część budżetu, że ogromny deficyt jest niemal pewny. Jak wskazała ekonomistka, będzie to łatane wyższymi podatkami.

Obrazek z lalkąWśród zabawek kryje się lalka, tylko 1 osoba na 10 umie ją znaleźć. Wyjątkowo podstępna zagadkaCzytaj dalej

- W zły sposób stosujemy wiedzę demograficzną w naszym systemie emerytalnym. Zamiast brać faktyczne prognozowane dalsze trwanie życia danego rocznika, bierzemy nieistniejącą w przyrodzie miarę, która uśrednia poprzednie roczniki. Ta miara bierze pod uwagę to, o ile dotąd wydłużyło się życie, ale nie uwzględnia, że ten proces będzie się pogłębiał i dzisiejszy 65-latek będzie statystycznie żył znacznie dłużej niż osoba, która obchodziła 65. urodziny 25 lat temu - opowiada prof. dr hab. Tyrowicz.

Rozwiązanie tego problemu będzie dosyć kontrowersyjne

Okazuje się, że jednym z rozwiązań problemu byłoby podwyższeniem wieku emerytalnego. Jednak kiedy ostatni raz to zrobiono, doszło do gigantycznych kontrowersji i sprzeciwu społeczeństwa. Jedną ze sztandarowych obietnic Prawa i Sprawiedliwości było go ponowne obniżenie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Znaki zodiaku, najgorsze cechyNajgorsze 3 cechy każdego znaku zodiaku. Wielu osobom może być przykro, obnażono najgorsze wadyCzytaj dalej

- Świat, w którym obowiązuje niski wiek emerytalny, to równocześnie świat, w którym jest bardzo dużo bardzo ubogich emerytów i bardzo wysokie podatki. Świat dłuższej pracy to równocześnie świat mniejszego ubóstwa emerytów i znacznie niższych podatków - zaznacza ekonomistka.

Dzisiaj grzeje:

1. Poczta Polska pilnie ostrzega swoich klientów. Wielu może paść ofiarą oszustwa
2.
Jeśli to możliwe, zostańcie w domach. Co roku zabija 40 tys. ludzi w Polsce, niebezpieczeństwo smogu jest realne

Ponadto profesor Uniwersytetu Warszawskiego zaznacza, że wysokie podatki przy niskich świadczeniach emerytalny mogą być dla wielu osób gwoździem do trumny. Wysoki poziom fiskalizmu państwa nie pomaga w oszczędzaniu indywidualnym, bo spada stopa zwrotu, przez co ludzie nie chcą oszczędzać pieniędzy, bo te zbyt szybko tracą na wartości.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dobre wiadomości dla pracowników z długim stażem. Będzie chronić ich specjalna dyrektywa
  2. Emerytury do wielkiej zmiany. Szykuje się spora reforma świadczeń
  3. Okropny poród zakończył się śmiercią. Straszne nagranie TVN, tylko dla ludzi o mocnych nerwach
  4. Nie do pomyślenia, bracia zginęli w pożarze. Pogrzebano ich dopiero po roku, powód zwala z nóg
  5. Usłyszał szczekanie psa. Poszedł zobaczyć, co się dzieje na podwórku i natychmiast zaczął nagrywać

Adopcja małego kotkaAdoptowała słodkiego kociaka. Kiedy dorósł zaskoczył wszystkich, jest najbrzydszym kotem na świecie?Czytaj dalej

Źródło: Interia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News