Premier Morawiecki wprowadził nagłe zmiany w emeryturach. Dotkną tysięcy seniorów

Premier Morawiecki wprowadził nagłe zmiany w emeryturach. Dotkną tysięcy seniorów Źródło: East News Jakub Kaminski

Emerytura ma zostać sprawiedliwie wyrównana - premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obowiązującej od 1 stycznia 2013 roku.

Emerytura została niesprawiedliwie wyliczona, premier Morawiecki zapowiedział, że Polski rząd zrobi wszystko, by naprawić ten błąd. Politycy planują wprowadzenie nowelizacji do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dotyczącej emerytów z rocznika 1953.

Emerytura została niesprawiedliwie wyliczona osobom z rocznika 1953. Rząd planuje poprawić ten błąd

Mateusz Morawiecki na niedawnym posiedzeniu rządu przekazał informację o przyjęciu projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS dotyczący emerytur osób z rocznika 1953. Jak przekazała stacja Polsat News, w obowiązującej od 1 stycznia 2013 roku ustawie, zapisano, że "wysokość emerytury przysługującej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego powinna być pomniejszana o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze". 

Trybunał Konstytucyjny zapis ten w odniesieniu do osób z rocznika 1953 w marcu ub.r. w marcu ubiegłego roku zakwestionował słuszność tego zapisu w odniesieniu do osób urodzonych w 1953 roku, których świadczenia zostały znacznie zaniżone. Dotyczy to przede wszystkim kobiet.

- Na Radzie Ministrów zdecydowaliśmy się naprawić błąd, niechlujność legislacyjną z czasów rządów PO. W przypadku osób z rocznika 1953 przy podwyższeniu wieku emerytalnego jeszcze dodatkowo pognębiono te osoby - zapowiedział premier Morawiecki.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Mateusz Morawiecki zapowiedział nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Nowelizacja ma umożliwić uzyskanie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy świadczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Skorzystać będą mogły osoby z rocznika 1953, które już wcześniej występowały do ZUS o przyznanie emerytury powszechnej oraz te, które zrobią to po raz pierwszy.

Dzisiaj grzeje: 1. Już od jutra w życie wchodzi nowy przepis. Tysiące Polaków niespodziewanie dostanie kartę

Rządowy projekt przewiduje zwrócenie ubezpieczonym różnicy między dotychczasową emeryturą, a świadczeniem, które powinno być wypłacane. Dodatkowo nastąpić ma ponowne przeliczenie renty rodzinnej oraz zawieszenie lub umorzenie postępowań w sprawie ponownego ustalenia podstawy obliczenia emerytury, które wszczęto przed dniem wejścia w życie nowych zasad.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jedzenie fasolki szparagowej może grozić ogromnym niebezpieczeństwem. Musisz zawsze pamiętać o 2 zasadach
  2. Tragiczna wiadomość obiegła całą Polskę. W Tatrach odnaleziono ciała Bartosza Apanasiewicza i jego partnerki
  3. Niebywałe, co zrobił Kononowicz. Doszło do starcia z dziennikarzem TVP, konieczna interwencja policji
  4. Pokazała paragon za filet, frytki, surówkę i napój. Suma zwala z nóg
  5. GUS podał zatrważające dane. Wzrost cen w czerwcu przyprawia o zawrót głowy
  6. Ewa Farna z Kubą Wojewódzkim? W sieci pojawiło się nagranie prosto z łóżka, piosenkarka nie nudziła się przez całą noc

Źródło: Polsat News

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News