Emerytura czternastka kiedy
Unsplash.com Huy Phan
Konrad Karpiuk - 16 Maja 2020

Czternasta emerytura. Wiadomo, kiedy może być wypłacona i komu, minister zabrał głos

Trzynasta emerytura, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami rządzących, była już w tym roku wypłacona. Nie tak dawno pojawiały się głosy, że rząd ma w planach do swoich obietnic socjalnych, dołożyć czternastą emeryturę w skali roku. Po raz kolejny potwierdził to przedstawiciel rządu - zapowiedział już kiedy i kto otrzyma czternaste świadczenie emerytalne.

Emerytura w Polsce jest tematem dosyć kontrowersyjnym. Od dawna mówi się o trudnej sytuacji seniorów i "głodowych" świadczeniach, co sygnalizowało już wielu polityków. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku osób pozbawionych wsparcia rodziny, schorowanych i biorących leki, które często nie są tanie. Zaradzić temu miał program trzynastej emerytury, a teraz, jak ponownie zapowiada rząd, nawet i czternastej.

Była trzynasta emerytura będzie i czternasta. Deklaracja wiceministra

- Jeśli budżet pozwoli, to nie wykluczam corocznej czternastki dla seniorów. Czternastka zostanie najpewniej wypłacona po raz pierwszy w listopadzie 2021 roku. Z kolei trzynaste emerytury są zapisane w ustawie, zostały wypłacone i nie ma zagrożenia, że nie będą wypłacane - zapowiedział w rozmowie z "Super Expressem" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed.

Katarzyna Dowbor, słowa synaSyn Dowbor nie wytrzymał. Padły mocne słowa pod adresem jego mamyCzytaj dalej

Przedstawiciel rządu niedawno udzielał odpowiedzi internautom on-line w trakcie sesji pytań, wtedy też zadeklarował, że będzie naciskał na rząd, aby wprowadzić "czternastki". Oczywiście decyzja będzie zależała od sytuacji budżetowej, a w obecnym momencie z powodu kryzysu trudno wyrokować, co może wydarzyć się w ciągu roku.

Ile wyniesie "czternastka"? Nie wszyscy dostaną pieniądze

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTÓW POD GALERIĄ

Nastolatka przyniosła siekierę17-latka przyniosła siekierę, podała ją Sebastianowi i powiedziała tylko dwa słowa. Tragiczny finałCzytaj dalej

Dla przypomnienia, zarówno "trzynastka" jak i "czternastka" mają być wypłacane w kwocie emerytury minimalnej. Jak zapowiada wiceminister, minimalna emerytura w 2021 ma wynosić 1300 zł. Trzynasta emerytura, od której odprowadza się podatek, wyniesie więc około 1100 złotych (przy założeniu, że nie zmienią się stawki podatkowe). Natomiast czternastki mają być nieopodatkowane, co oznacza, że 1300 zł trafi do kieszeni emerytów, ale nie każdy ją dostanie.

Dzisiaj grzeje:

1. Porażające sceny podczas pogrzebu. Gdy włożyli trumnę do grobu, zmarły pomachał do żałobników, wszystko się nagrało
2. Uwielbiany muzyk miał wypadek. Niestety, nie żyje. Fani są załamani

Trzynastki są gwarantowane świadczeniobiorcom, niezależnie od wysokości emerytury, jaką otrzymują. Natomiast "czternastka" ma być uzależniona od dochodów ze świadczenia emeryta. Otrzymają je tylko osoby otrzymujące comiesięczne świadczenie w kwocie poniżej 2900 zł. Świadczenie ma wyrównywać emerytury na zasadzie "złotówka za złotówkę" więc gdy ktoś otrzymuje świadczenie wysokości np. 2500 zł, otrzyma 400 zł.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Przełom na skalę Europy. Słowenia ogłosiła koniec epidemii
  2. Polskie media przekazały druzgocącą informację. Nie żyje prawdziwa legenda, dla Polaków był inspiracją
  3. Była przekonana, że ojciec kupił jej samochód. Kiedy zobaczyła, co naprawdę jest pod płachtą, nie mogła się opanować
  4. Nie żyje wybitna Polka. Jej dzieła podziwiały tysiące, wyjątkowo smutne wiadomości
  5. Stało się. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło właśnie przebicie kolejnej bariery
  6. Wyrzucanie obierek po ogórkach jest niewybaczalnym błędem. Zachowaj je z ważnego powodu

Na Google Mapa ukrytych jest wiele tajemniczych miejscŚciśle tajne i ukryte miejsca w Polsce widoczne w Google Maps? Od niektórych można dostać ciarekCzytaj dalej

Źródło: Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News