Emerytura może być wyższa
pixabay/adnovak/
Weronika Wasiak - 15 Stycznia 2020

Oprócz 13. i 14., emerytury mogą być jeszcze wyższe. Wystarczy spełnić jeden warunek

Emerytura może być jeszcze wyższa. Media obiegły pokrzepiające dla seniorów informacje. Wystarczy, że spełnią jeden warunek.

Emerytura od lat budzi wiele emocji w opinii publicznej, a zdaje się nawet, że z roku na rok budzi ich coraz więcej. Nie trudno również zauważyć, że jeśli wśród Polaków rozwinie się dyskusja na temat świadczeń seniorów, towarzyszy jej najczęściej negatywny wydźwięk, czemu jednak trudno się dziwić. Rząd wciąż obiecuje coraz więcej, a zdaniem Polaków, daje coraz mniej. Mimo deklaracji o 13. i 14. emeryci wciąż nie są pocieszeni z otrzymywanych pieniędzy, a jak się teraz okazuje, mogą dostawać więcej.

Chłopaki do wzięcia Jaruś złe wieściSmutne doniesienia o Jarusiu z Chłopaków do wzięcia. Nie udało się, przykreCzytaj dalej

Emerytura może być wyższa? Wystarczy spełnić jeden warunek

Choć obiecana od dawna "trzynastka" już weszła w życie, a PiS zapowiedział nawet nową "czternastkę", seniorzy nadal nie są do końca przekonani do wysokości otrzymywanego świadczenia. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich, jednak szerokie grono wciąż deklaruje, że dostaje śmiesznie małą sumę, za którą wyzwaniem jest przeżycie "od pierwszego do pierwszego". A przecież opłacanie rachunków to nie wszystko.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Świat według Kiepskich, choroba BoczkaRozpaczliwy wywiad z Boczkiem z Kiepskich. Cierpi na ciężką chorobę, umiera na nią ponad 1,5 miliona osób rocznieCzytaj dalej

Tymczasem jak donosi Gazeta Prawna, wielu ma szansę na wyższe świadczenia, jednak by móc cieszyć się z większej emerytury muszą spełniać jeden niewielki, ale bardzo ważny warunek. Chodzi o rekompensatę z tytułu pracy w szczególnych warunkach, czyli dodatek do kapitału początkowego. Przysługuje on osobom ubiegającym się o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), a warunkiem jest "przepracowanie co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze", dotyczy to pracy stałej i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Jak dodaje Gazeta Prawna, "wymagany okres 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze musi przypadać przed 1 stycznia 2009 roku". Ponadto, kwota wyliczona przez ZUS zależy od:

Dzisiaj grzeje:

1. W Australii w końcu spadł deszcz. Niestety eksperci przed nim ostrzegają, może być jeszcze gorzej
2.
Gorszych wiadomości dla emerytów być nie mogło. Nadchodzą czasy biedy i wysokich wydatków?

  • udokumentowanych okresów składkowych i nieskładkowych,
  • okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
  • obniżonego wieku emerytalnego dla danego rodzaju pracy,
  • osiągniętego wieku w dniu 31 grudnia 2008 roku.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy
  2. 35 dni płatnego urlopu i ekstra przerwa w pracy. Świetne wiadomości dla każdego pracownika
  3. Gessler we łzach, ogromny smutek. Śmierć w Kuchennych rewolucjach zmieniła wszystko
  4. Ile zarabia Roksana Węgiel? Kwota jest piorunująca, odbiera mowę
  5. Występuje na szyi albo za uchem. Jest początkowym objawem nowotworu

Żona, powody złościTwoja żona ciągle się wkurza? Oto 10 powodów dlaczego, siódmy jest banalnyCzytaj dalej

Źródło: gazeta prawna

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News