Posłowie załatwiają sobie gigantyczne emerytury. Zwykli obywatele mogą tylko pomarzyć

Posłowie załatwiają sobie gigantyczne emerytury. Zwykli obywatele mogą tylko pomarzyć Źródło: Flickr/Sejm RP

Emerytura poselska już teraz może przyprawiać o zawrót głowy, a wygląda na to, że będzie jeszcze wyższa. Wszystko zależy od losów głosowania w Sejmie nad kolejną ustawą. O takich stawkach przeciętni Polacy mogą jedynie śnić.

Emerytura w Polsce na pewno nie należy do najwyższych. Wielu seniorów narzeka, że ma poważne kłopoty z utrzymaniem się, czy zakupem leków. W tym czasie w Sejmie debatuje się nad ustawą, która ma zapewnić posłom astronomiczne stawki świadczenia, o których wielu Polaków może tylko pomarzyć.

Emerytura dla posłów znacznie wzrośnie, jeśli zostanie przegłosowana ustawa

Ma to być efekt ustawy, którą Prawo i Sprawiedliwość próbuje przegłosować w Sejmie. Dotyczy ona zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS. Eksperci nie mają wątpliwości, że skorzystają na tym najbogatsze osoby ze spółek skarbu państwa. W ten sposób posłowie załatwią sobie gigantyczne świadczenia - będą zarabiali nieco mniej, ale w efekcie po zakończeniu kariery zawodowej wypłacane im będą imponujące kwoty..

- Zniesienie limitu 30-krotności, które PiS zamierza uchwalić w najbliższym czasie, jest działaniem, które zagwarantuje wielu osobom bardzo wysokie emerytury w przyszłości - mówił Oskar Sobolewski w rozmowie z Super-Expressem, prawnik z Instytutu Emerytalnego.

Fatalne skutki ustawy. Tracą przedsiębiorcy i przyszłe pokolenia

Przykładowo, Andrzej Duda otrzymuje z tytułu swojej funkcji miesięcznie kwotę 20 399,39 zł brutto. Po tym, jak limit 30-krotności zostanie zniesiony, prezydent będzie zarabiał mniej jedynie o 1500 zł. Jednak po osiągnięciu wieku emerytalnego, jego miesięczne świadczenie będzie wynosiło 34 tysiące złotych. Przeciętny Polak o takich liczbach może jedynie pomarzyć. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Niewątpliwy jest fakt, że będą one bardzo wysokie. Patrząc systemowo, należy pomyśleć o przyszłości - konieczność dotowania FUS, żeby wypłacić bardzo wysokie emerytury. Niestety rządzący patrzą krótkoterminowo i chcą dzisiaj skorzystać ze środków, które trafią do FUS. Zapominając przy tym, że za 30/40 lat będziemy musieli wypłacać bardzo wysokie emerytury - mówił Sobolewski.

Dzisiaj grzeje: 1. Z OSTATNIEJ CHWILI: Nie żyje zdobywca dwóch Oscarów. Legenda odeszła w wieku 87 lat
2. Nie żyje najbardziej kontrowersyjny polski ksiądz. Wiadomości z ostatniej chwili

Najbardziej ucierpią na tym teraz przedsiębiorcy. Będą ponosili większe koszty utrzymania pracownika, a jednocześnie będą musieli mu więcej płacić. Ponadto na gigantyczne emerytury zapracować będą musiały przyszłe pokolenia. Jedyną korzyścią, zdaniem wielu ekspertów, płynącą z tej ustawy będzie chwilowy zastrzyk gotówki do kasy państwa, której Prawo i Sprawiedliwość potrzebuje na realizację swoich obietnic socjalnych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Słono zapłacisz za źle ustawione auto. Mandat podrożał aż CZTEROKROTNIE!
  2. 13. emerytury nie zostaną wypłacone? Przykre doniesienia
  3. Uważajcie na siebie, CBŚ wykryło wielkie niebezpieczeństwo w polskiej miejscowości. Dzieci i mieszkańcy w pośpiechu ewakuowani
  4. Wielka tragedia. Nagła tragiczna śmierć młodej dziewczyny w ciąży w polskiej miejscowości
  5. Taka to ma dobrze, Kinga Duda znalazła niesamowitą pracę w Warszawie. Pensja na start zaskakująca

Źródło: Super-Express

Następny artykuł