ZUS obniży Polakom emerytury? Niepokojące doniesienia mediów, taka obniżka znacznie uszczupliłaby portfele seniorów

ZUS obniży Polakom emerytury? Niepokojące doniesienia mediów, taka obniżka znacznie uszczupliłaby portfele seniorów Źródło: Unsplash/Huy Phan

Emerytura wielu Polaków może ulec znacznej obniżce. Pewna kobieta z oburzeniem zgłosiła, że bez zapowiedzi zmniejszono emeryturę jej matki. Dopiero wtedy wyszło na jaw, że doszło do nowelizacji jednej z ustaw.

Emerytura pewnej kobiety za ostatni miesiąc została obniżona o dość znaczną kwotę. Córka poszkodowanej seniorki udała się do ZUS, by dowiedzieć się więcej na temat niezapowiedzianej obniżki. Urzędniczka z początku starała się uniknąć odpowiedzi, ale w końcu ze wstydem poinformowała ją, że weszła w życie nowa ustawa, która wielu seniorom, może obniżyć świadczenia.

Emerytura kobiety nagle znacznie zmalała

Obniżka policzona została aż na 150 złotych. Choć dla niektórych taka kwota może nie wydawać się istotna, to biorąc pod uwagę i tak często głodowe emerytury, może decydować o "być albo nie być" seniora. Oburzona córka emerytki próbowała zasięgnąć języka w urzędzie, tam też dowiedziała się, że w życie weszła nowelizacja ustawy dotyczącej dodatków dla kombatantów, oraz osób, które poniosły straty w trakcie II wojny światowej.

Nowe przepisy zostały wdrożone w tym miesiącu, ale beneficjentów systemu emerytalnego najprawdopodobniej o tym jeszcze nie poinformowano. Pisma wciąż nie trafiły do seniorów, więc większość dowie się o zmianach dopiero po zobaczeniu stanu swojego konta. Seniorka, którą dotknęły te zmiany, w czasie wojny była wraz z bratem i swoją mamą na przymusowych robotach w obozie Ravensbrück.

- Urzędniczka z trudem dotarła do przyczyny obniżenia emerytury mamy i poinformowała nas, że decyzja o cofnięciu tego dodatku nie została jeszcze emerytom wysłana. Większość emerytów takich jak moja mama, którzy mieli dodatki za deportację, nie zorientowało się zapewne, że ma niższą emeryturę, a decyzję na papierze otrzymają… PO WYBORACH!!!! Jestem oburzona, że ustawodawca ukrył ten fakt, a tylko nagłaśniał, że emeryci dostaną wyższą emeryturę - pisała córka seniorki na Facebooku.

Rzecznik prasowy ZUS tłumaczy zmiany

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Poproszono o udzielenie komentarza w tej sprawie rzecznika prasowego ZUS, Wojciecha Andrusiewicza. Jak stwierdzi, nie ma powodów do paniki i nie jest to przypadek, który dotknie wielu seniorów.

Dzisiaj grzeje: 1. Krystyna Loska dziś. Nie uwierzycie jak wygląda legendarna spikerka. Ma 82 lata
2. Tata kopał grób dla swojej przedwcześnie zmarłej córki. Nagle z trumny obok usłyszał płacz

- Nie ma żadnego gremialnego problemu dotyczącego osób represjonowanych. Twierdzenie, że nowelizacja ustawy wprowadziła niekorzystne zmiany, jest nieprawdą. To jest indywidualna sprawa jednej tylko naszej klientki, a nie szerszy problem. Nie ma tu żadnych zmian wprowadzonych na niekorzyść klientów. Pani miała wydaną decyzję w oparciu o niewłaściwe przepisy - ta decyzja została zmieniona, a stare świadczenie zostało zastąpione nowym. Może nasz pracownik sali obsługi w rozmowie z naszą klientką nie wyraził się dość precyzyjnie i stąd całe zamieszanie. Zapraszamy więc naszą klientkę, żeby jej wszystko dokładnie wyjaśnić - mówił Andrusiewicz.

Jak można się domyślić, nie wszyscy emeryci wierzą w te zapewnienia i z obawą czekają na swoje świadczenia. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. REWOLUCJA w kodeksie pracy 2020. Te zawody dostaną podwyżki po kilkaset złotych
  2. Gwiazda TVN przeżyła horror. To, co robił jej ojciec jest straszne
  3. 2-latek siedział na kolanach matki, chwilę później umierał w męczarniach. Podano szczegóły okrutnej zbrodni
  4. Młody aktor ma zmasakrowaną twarz. Miało dojść do brutalnego pobicia
  5. Gwiazda "39 i pół" przekazała smutną informację w DDTVN. Niestety, chodzi o nowotwór złośliwy

Źródło: Super-Express

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News