Emerytura w wieku 53 lat jest jednak realna? PiS wrócił do projektu, niedługo wiele może się zmienić

Emerytura w wieku 53 lat jest jednak realna? PiS wrócił do projektu, niedługo wiele może się zmienić Źródło: Unsplash/Cristina Gottardi

Emerytura podczas kolejnych czterech lat rządów PiS znowu przejdzie reformy. Tym razem zmianie miałby ulec wiek, w którym będzie można na nią przejść. Wszystko ma zależeć od stażu pracy i wykonywanego zawodu.

Emerytura to gorący temat i bardzo ważna sprawa dla licznych seniorów w Polsce. Rząd Prawa i Sprawiedliwości swój sukces wyborczy oparł w dużej mierze na swoim starszym elektoracie. Politycy obiecywali wiele zmian na lepsze. Na chwilę obecną nie jest jeszcze pewne, które z nich dojdą do skutku, ale z każdym dniem można dowiedzieć się o kolejnych pomysłach partii Jarosława Kaczyńskiego na to, jak podnieść poziom życia emerytów.

Emerytura we wcześniejszym w wieku w zależności od stażu

Wiele osób narzeka na to, że pomimo ciężkiego, wyczerpującego zawodu są zmuszeni pozostawać aktywni zawodowo tak samo długo jak ci, którzy mają mniej absorbujące zajęcia. Wiadomo też, że stan zdrowia nie zawsze pozwala zajmować się swoim powołaniem tak długo, jak każdy by chciał. W związku z tym rząd PiS postanowił obniżyć wiek emerytalny.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Po zmianach zaplanowanych przez Prawo i Sprawiedliwość miałby on zależeć przede wszystkim od stażu pracy i wykonywanego zawodu. Wedle obietnic PiS-u niezależnie od wieku można by było przejść na emeryturę po przepracowaniu 40 lat w przypadku mężczyzn oraz 35 lat w przypadku kobiet. Krótszy wymagany staż dla pań to zapewne ukłon w stronę polityki prorodzinnej PiS.

Nauczyciele mogliby liczyć na unikalny system emerytalny

Wedle obietnic Prawa i Sprawiedliwości, nieco inaczej wyglądałaby sytuacja wśród polskich pedagogów, którzy jak do tej pory nie mieli pod rządami prawicowej partii łatwego życia. Być może obiecując im lżejszą starość politycy PiS próbują wynagrodzić im niezbyt owocny, a bardzo długi strajk.

Dzisiaj grzeje: 1. Gwiazda TVN przeżyła horror. To, co robił jej ojciec jest straszne

2. Tata kopał grób dla swojej przedwcześnie zmarłej córki. Nagle z trumny obok usłyszał płacz

Nauczyciele po reformie wymyślonej przez partię Jarosława Kaczyńskiego mogliby przejść na emeryturę niezależnie od wieku przy 30-letnim stażu pracy, w tym 20 latach "przy tablicy". To oznacza, że niektórzy z nauczycieli mogliby zacząć cieszyć się "jesienią życia" już w wieku 48 lat. Inną opcję będą mieli ci, którzy byli zatrudnieni w szkole byli co najmniej na pół etatu przez 25 lat, w tym 25 lat w szkolnictwie specjalnym - tutaj wiek emerytalny potencjalnie mógłby obniżyć się aż do 43 lat, nie licząc oczywiście czasu poświęconego na zdobycie odpowiednich kwalifikacji do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wyższa płaca minimalna UDERZY w dzieci. Maluchy będą przymierać głodem
  2. Teściowa zamontowała ukrytą kamerę, bo nie ufała zięciowi. Nie mogła uwierzyć, gdy odkryła, co robi z 15-letnią sąsiadką
  3. 33-latek zgwałcił ponad 70 dzieci, najmłodsze miało tylko pół roku. Współwięźniowie zgotowali mu piekło, tylko dla osób o mocnych nerwach
  4. Niesamowite zdjęcie z nadzwyczajną kobietą. Nie można rozróżnić, która to mama, a która córka
  5. Znaleźli mieszańca psa i wilka, spojrzeli na niego i zalali się łzami. Historia zwierzaka przybrała niespodziewany obrót spraw

źródło: dziennik zachodni

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News