Dostaniesz wielkie pieniądze, jeśli masz stary dowód osobisty. Nie wyrzucaj go pod żadnym pozorem

Dostaniesz wielkie pieniądze, jeśli masz stary dowód osobisty. Nie wyrzucaj go pod żadnym pozorem Źródło: .

Emerytura może być wyższa, jeśli osoba, która ją otrzymuje, posiada stary dowód osobisty, wydawany w formie zielonej książeczki. Poinformował o tym ZUS. To wspaniała szansa na zdobycie dodatkowych pieniędzy.

Wyższa emerytura w zamian za stary dowód - Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że jest to jak najbardziej możliwe. Mało kto wie, że dowody w formie książeczki mogą przyczynić się do zwiększenia wysokości świadczenia. Seniorzy powinni o tym wiedzieć.

Emerytura zależy od stażu pracy, który mogą potwierdzić informacje w starym dowodzie  

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS, wyjaśnił, że w momencie kiedy podatnik nie ma dokumentów bezpośrednio potwierdzających lata pracy, pomocny może okazać się między innymi "stary" dowód osobisty. Wpisy w starym dowodzie są traktowane jak dowody pośrednie, podobnie jak książeczka zdrowia czy inne dokumenty z pracy, potwierdzające awanse z wynagrodzeniem. Co więcej, w niektórych przypadkach świadczenie pracy mogą potwierdzić świadkowie:

- Zeznania mogą udokumentować tylko okres pracy. My wówczas przyjmujemy minimalne wynagrodzenie, obowiązujące w danym czasie. Ale można odwołać się od naszej decyzji do sądu, niejednokrotnie radzimy to klientom. My, jako Zakład, możemy uznać tylko okres pracy, ale nie zarobki. Sąd ma większe możliwości i może przyjąć zeznania świadków dotyczące osiąganego wynagrodzenia. To może tylko sąd, nie ZUS - tłumaczył rzecznik. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Sprawa dotyczy wielu Polaków, którzy pracowali przez 1999 rokiem w nieistniejących już zakładach 

Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że na stronie internetowej ZUS-u znajduje się baza zlikwidowanych zakładów pracy. Jeśli dana firma znajduje się w systemie, to wskaże on miejsce przechowywania akt. Jeśli nie, należy szukać następcy prawnego firmy.

- Najgorzej jeśli nasz były pracodawca oddał nasze dokumenty gdzieś do archiwów nierejestrowanych. Wtedy trudno znaleźć dokumenty, a nawet jeśli uda się do nich dotrzeć, to niejednokrotnie są w takim stanie, że trudno z nich cokolwiek odczytać - mówił.

Dzisiaj grzeje: 1. Michał Szpak został oskarżony o najgorszą rzecz. Nie ma odwrotu, wyciekło zdjęcie

2. Pilny alarm w całym powiecie, chłopiec nie żyje! Trwają poszukiwania zabójcy
 

Raport NIK wykazał, że najwięcej obywateli, którzy mają problemy z udokumentowaniem zarobków na potrzeby ustalenia kapitału początkowego i wyliczenia wysokości emerytur, pracowało do 1999 roku w nieistniejących już zakładach pracy. Nie wprowadzono jeszcze przepisów umożliwiających przejęcie przez archiwa państwowe dokumentacji od podmiotów, które weszły w jej posiadanie i przechowują ją nielegalnie. NIK chce wprowadzić kary za porzucenie, narażenie na zniszczenie bądź uszkodzenie dokumentacji. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Magda Gessler ostrzega przed jajami tasiemca w popularnym daniu wigilijnym. Lepiej o tym wiedzieć i się przygotować
  2. Niektóre emerytki zyskają podwójnie. Nie tylko wyższą emeryturę, ale i odszkodowanie
  3. Mieszkańcy we łzach, to już 28 ofiara śmiertelna. Napływają druzgocące informacje z centralnej Polski
  4. U ginekologa zrobiła rzecz, której nigdy nie zapomni. Po wszystkim chciała popełnić samobójstwo
  5. Dostaniesz wielkie pieniądze, jeśli masz stary dowód osobisty. Nie wyrzucaj go pod żadnym pozorem

Źródło: WP 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News