Prezes ZUS: Koniec emerytur co miesiąc. Dla tych, którzy zrobili w przeszłości popularną rzecz

Prezes ZUS: Koniec emerytur co miesiąc. Dla tych, którzy zrobili w przeszłości popularną rzecz Źródło: Wikimedia Commons/Henryk Borawski

Emerytura przyznawana co miesiąc przyzwyczaiła Polaków do takiego funkcjonowania systemu emerytalnego. Jednak teraz prezes ZUS zapowiada zmiany - nie wszyscy będą dostawali comiesięczne świadczenie.

Emerytura może być zagrożona, jeśli nie spełnisz odpowiednich nowych warunków, jakie stawia przed świadczeniobiorcami ZUS. Niektórzy Polacy będą mieli poważny problem, bo nie będą otrzymywać comiesięcznej emerytury. Prezes ZUS zapowiada ogromne zmiany.

Emerytura wypłacana co miesiąc nie będzie dla każdego. Wielu Polaków nie otrzyma świadczeń

W wywiadzie dla "money.pl" profesor Gertruda Uścińska zapowiedziała zmiany w działaniu systemu emerytalnego. Wygląda na to, że niektórym się porządnie dostanie. Osoby, które nie spełnią poszczególnych warunków, mogą nie dostać comiesięcznego świadczenia.

Osoby, które pracowały za krótko lub zebrały za mało składek emerytalnych swojej emerytury mogą nie dostać. Zamiast comiesięcznych wypłat, będzie możliwość wypłaty pojedynczego świadczenia. To dlatego, że ZUS przelewając niskie sumy ponosi koszty wyższe, niż wartość emerytury beneficjenta.

- Niewątpliwie takim wyzwaniem jest rosnąca liczba niskich emerytur. Świadczeń jeszcze niższych niż emerytura minimalna, czyli obecnie 1100 zł - powiedziała prezes ZUS.

Obecne świadczenia są wyliczane na bardzo prostych zasadach. Wysokość naszej emerytury będzie zależna od wartości odprowadzonych przez nas składek. Okazuje się, że ponad 100 tysięcy Polaków przez ostatnie 20 lat nie odprowadzało wystarczających składek ani oficjalnie nie pracowało. Te same osoby będą zgłaszały się do ZUS po emeryturę, która często okazuje się "groszowa". Wynika to z tego, że wielu Polaków pracowało na czarno lub w szarej strefie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce plagę zwalczyć przy pomocy zmian w systemie wypłacania świadczeń. Teraz osoby, których świadczenia będą bardzo niskie, zamiast odbierać co miesiąc emeryturę, będą musiał od razu odebrać całą zgromadzoną sumę.

Obecnie, aby otrzymać emeryturę minimalną, trzeba przepracować 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Wtedy wysokość miesięcznego świadczenia będzie wynosić 1110 zł. Jeśli jednak zdecydujemy się pracować mniej, otrzymamy tylko tyle, ile wypracowaliśmy. Wielu ludzie pozostanie bez środków do życia.

- Z pewnością trzeba w jakiś sposób otoczyć tych ludzi opieką państwa, ale już raczej poza systemem emerytalnym - powiedziała prezes ZUS.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ile dzieci ma Pola Raksa? Wiele osób nie zna prawdy
  2. Krystyna Pawłowicz tym razem przeszła samą siebie. Bez litości ZMIAŻDŻYŁA gwiazdora TVP. Jej słowa ROZWŚCIECZYŁY Polaków
  3. Porażające informacje TVN! Eksplozja przerwała głuchą ciszę w polskim mieście, są ranni
  4. Polsat: 10-latka zaginęła 200 metrów od domu. Gdy policjanci znaleźli jej ciało, byli przerażeni
  5. Michał Szpak wyszedł na miasto w samych majtkach. Nie uwierzycie, jaki dodatek wybrał do swojej stylizacji (FOTO)
  6. Oficjalne: Jest oświadczenie Prezydenta ws. Kingi Dudy. Polacy zostali okłamani

Źródło: money

Następny artykuł