Emeryci dostaną nawet 7 tys. złotych. Wiadomo, komu się należy i kiedy

Emeryci dostaną nawet 7 tys. złotych. Wiadomo, komu się należy i kiedy Źródło: .

Emerytura w Polsce może być dla poszczególnych seniorów znacznie wyższa. Mogą dostać jednorazowo kwotę w wysokości nawet 7 tysięcy złotych. Trzeba jednak złożyć odpowiedni wniosek.

Emerytura w Polsce to od dłuższego czasu bardzo drażliwy temat. Problemem jest nie tylko obawa o przyszłość systemu emerytalnego, ale także problemy, jakie wynikają ze zmian prawa. Teraz poszczególni emeryci po złożeniu wniosku, będą mogli dostać spore zadośćuczynienie.

Podwyżkami będzie objęta tylko szczególna grupa

1 stycznia 2013 roku doszło do zmiany prawa, które niektórzy odczuwają do dziś. Znowelizowano ustawę o emeryturach i rentach, która od tego momentu przewidywała podwyższenie wieku emerytalnego do 67 roku życia. Okazało się, że kobiety pracujące, urodzone w 1953 będą miały poważny problem w związku ze zmianą prawa, przez którą straciły ogromne pieniądze.

Wtedy też ZUS odliczył im od emerytury kwotę wcześniej wypłaconych świadczeń. Emerytki straciły wówczas kilkaset złotych miesięcznie. Jeszcze w poprzedniej kadencji senatorzy zaproponowali taki projekt, ale rząd zdecydował się na zablokowanie dalszych prac tuż przed wyborami parlamentarnymi. Po ostatnich wyborach nowy skład Senatu znów próbuje sforsować przepisy.

- Będziemy robić wszystko, by nowe prawo jak najszybciej weszło w życie. Te kobiety nie mogą dłużej czekać na pieniądze - powiedział Marek Borowski, senator Koalicji Europejskiej.

Emerytura wyższa o 200 złotych, plus dodatkowe świadczenie o wysokości 7 tysięcy

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ostatecznie Trybunał Konstytucyjny poinformował, że kobiety zostały pokrzywdzone przez nowe prawo, a prawa emerytalne są niezbywalne. Gdy kobiety zabiegały samemu o przywrócenie pieniędzy, sprawy zdążyły się przedawnić, ale pomóc ma im projekt, który jeśli zostanie uchwalony przez Senat- za tydzień trafi do Sejmu. Jeśli uda się go uchwalić, emerytki dostaną rekompensatę, o ile złożą odpowiedni wniosek.

Dzisiaj grzeje: 1. Biedronka ogłasza nowe godziny. Ważne zmiany dla klientów
2. TVN podaje wyniki sekcji zwłok 5 nastolatków z lubuskiego. Wstrząsające doniesienia

Według średnich wyliczeń każda kobieta, która padła ofiarą reformy, ma otrzymywać miesięcznie o 200 złotych większe. Ponadto ma być wypłacone wyrównanie za 6 lat poniesionych strat, mówi się, że jego wysokość wyniesie 7,2 tysiąca złotych. Łącznie budżet państwa może to kosztować nawet 820 milionów złotych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Akcyza obejmie kolejny produkt. Resort ROZWŚCIECZYŁ tysiące Polaków
  2. W niedzielę zakupów nie zrobisz już NIGDZIE. Nowy zakaz handlu wykończy nawet Żabkę
  3. Śniadanie, które spala tłuszcz, obniża cholesterol i daje zastrzyk energii na cały dzień. Pokochasz je
  4. Chwilę przed śmiercią nastolatkowie opublikowali w sieci porażający film. Policja dokonała w aucie ścinającego z nóg odkrycia
  5. Nastolatka nie miała pojęcia, że jest w ciąży. Weszła do kuchni, spojrzała w dół i zobaczyła główkę

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News