To już oficjalne. Pieniądze z OFE trafią do portfeli Polaków, wiadomo ile i kiedy

To już oficjalne. Pieniądze z OFE trafią do portfeli Polaków, wiadomo ile i kiedy Źródło: Pixabay/TygZam

Emerytura z OFE wzbudziła spore kontrowersje, gdy poinformowano o przeniesieniu i umorzeniu środków do ZUS w 2013 roku. Teraz wiadomo, kiedy pieniądze z systemu trafią do portfeli Polaków.

Mateusz Morawiecki w 2019 roku zarządził, że emerytura w OFE nie będzie już dłużej istnieć. Nie oznacza to jednak, że pieniądze całkowicie przepadną. Wiadomo już, kiedy pieniądze trafią do beneficjentów Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Wiadomo, kiedy emerytura z OFE trafi do portfeli Polaków

- Oddajemy fundusze emerytom, chcemy przekazać pieniądze, które były zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych wszystkim obywatelom, którzy posiadają tam środki. Jest tam ich prawie 16 mln osób, a oszczędności sięgają ok. 162 mld zł - mówi minister Jerzy Kwieciński.

Ustawa miała wejść w życie od 1 listopada. Jednak wraz z nowym projektem, nastąpi przesunięcie terminu. Jak podał Kwieciński, ma być on przesunięty o dwa miesiące, czyli środki z OFE zostaną przeniesione wraz z początkiem 2020 roku.

Większa emerytura. Mamy wybór pomiędzy przeniesieniem środków do IKE lub ZUS

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dla członków OFE stworzono opcję "domyślną", która polega na przeniesieniu środków do Indywidualnych Kont Emerytalnych. W związku z przeniesieniem pieniędzy ma zostać pobrana opłata przekształceniowa wysokości 15% środków zgromadzonych na OFE. Jednak będzie istniała w tej kwestii alternatywa, która będzie polegać na przeniesieniu środków z OFE do ZUS.

Dzisiaj grzeje: 1. Otylia Jędrzejczak planowała samobójstwo. Śmierć brata ją zniszczyła
2. Na oczach związanej mamy zgwałcił dwójkę jej małych dzieci. Ale najgorsze stało się dopiero potem

Aby przenieść środki z OFE do ZUS, trzeba będzie złożyć specjalny wniosek. Brak złożenia takiego, będzie oznaczać, że nasze fundusze zostaną przeniesione zgodnie z opcją "domyślną" czyli do IKE. W przypadku kiedy nasze środki trafią do ZUS, nie będą one objęte opłatą przekształceniową, ale znacznym minusem jest to, że nie będą one mogły być dziedziczone. W wypadku posiadania funduszy na Indywidualnym Koncie Emerytalnym, w razie naszej śmierci, pieniądze mogą trafić na konto emerytalne członka rodziny. Ponadto pieniądze z ZUS nie będą mogły być wypłacone jako jednorazowe świadczenie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kierowcy mają czas tylko do 1 grudnia. Potem posypią się mandaty na 17 tys. zł
  2. Pierwszy dzień kadencji Sejmu dobiega końca a już zrobiono zdjęcie, o którym będziemy mówić przez 4 lata
  3. Media obiegły tragiczne wiadomości. Ponad 50 dzieci poszkodowanych, szaleniec wdarł się do przedszkola
  4. "Wypożyczali" sobie wzajemnie dzieci, po czym brutalnie je gwałcili. Najmłodsze nie miało nawet roku
  5. Córka Eleni zginęła w koszmarnych okolicznościach. Piosenkarka w końcu przyznała, co wydarzyło się po jej śmierci

Źródło: Polsat

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News