Bardzo złe informacje o emeryturach. Prezes ZUS otwarcie: "Praktycznie niemożliwe do zrealizowania"

Bardzo złe informacje o emeryturach. Prezes ZUS otwarcie: "Praktycznie niemożliwe do zrealizowania" Źródło: pexels.com/Isaac Sarver

Najniższa emerytura to zaledwie 1100 złotych. Emeryci często nie radzą sobie, by wyżyć za tak niską kwotę. Może być jeszcze gorzej w niedalekiej przyszłości - prezes ZUS właśnie poinformowała, że to, co planowano, jest "praktycznie niemożliwe do zrealizowania".

Emerytura obywatelska już od dłuższego czasu jest na językach wszystkich pracujących. Odkąd prezes ZUS powiedziała, że taki pomysł się pojawił, każdy wierzył w powodzenie takiego planu. Teraz dokładnie wiadomo, co sądzi na ten temat.

Emerytura obywatelska do tej pory była pod wielkim znakiem zapytania

Prezes ZUS w obszernym wywiadzie odniosła się do kilku ważnych programów wprowadzanych w życie społeczeństwa. Szeroko komentowane wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to "droga wyjścia z impasu w rozwoju dobrowolnych form oszczędzania. Mają potencjał dzięki zastosowaniu mechanizmu automatycznego zapisu". Prezes ZUS jest pewna, że skłoni to Polaków do oszczędzania.

Chodzi dokładnie o to, że jeśli pracownik nie złoży odpowiedniego wniosku w terminie, z jego pensji zostanie pobrana kwota na konto inwestycyjne, z którego nie będzie mógł wypłacić środków przed 60 rokiem życia. I chociaż są pozytywne widoki odnośnie Pracowniczych Planów Kapitałowych, tak temat emerytury obywatelskiej nie brzmi dobrze.

System emerytalny może załamać się w ciągu 10 lat

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Emerytura obywatelska ma być świadczeniem,  wypłacanym wszystkim uprawnionym niezależnie od sumy zebranych składek. Jednak Gertruda Uścińska jest pewna tego, że w polskich warunkach jest to niemożliwe do wprowadzenia w życie.

- Ewentualne reforma byłaby możliwa, ale wiązałoby się to z kilkoma dekadami dostosowań prawnych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych - komentuje Uścińska.

Dzisiaj grzeje: 1. Czy kot potrafi wyczuć RAKA? Oto jak się wtedy zachowuje, to szokujące
2. Pilny apel polskiej policji. Wyszedł na grzyby, jego koszmar trwa już trzeci dzień

ZUS jest winien aż 3 biliony złotych aż 23 milionom osób. Nie wiadomo, jak instytucja chce sobie w takim razie poradzić ze spłatą zobowiązań. Tym bardziej, że z powodu starzejącego się społeczeństwa kolejne zobowiązania stają się coraz wyższe, a dobrego rozwiązania nie widać. Coraz więcej osób przechodzi na emeryturę, a coraz mniej jest pracujących osób, które mogłyby podbudować budżet składkowy. Udział osób w wieku produkcyjnym w ciągu 9 lat spadł o 4%, a % osób w wieku postprodukcyjnym wzrósł o całe 3%. Wydaje się, że liczby nie są zbyt wielkie, jednak w praktyce sprawia to ogromne finansowe problemy. W takiej sytuacji system emerytalny może czekać ogromne załamanie za mniej niż 10 lat.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nadchodzi KONIEC dobrych lat dla emerytów. Teraz będzie już tylko gorzej
  2. Uwielbiany piosenkarz stracił żonę. Sekta odebrała mu wszystko
  3. Rewolucyjny przepis na kotlety mielone. Podniebienie eksploduje z rozkoszy
  4. Od teraz każdy dostanie wyższą pensję. Wiadomo już, kto ile zyska dodatkowych pieniędzy
  5. U ciężarnej kobiety zdiagnozowano paskudny nowotwór. Finał tej historii wyciska łzy z oczu

Źródło: Fakt

Następny artykuł