Emerytura może być wyższa
Pixabay.com
Monika Majko - 11 Stycznia 2021

Nawet dodatkowe 200 złotych do emerytury. Ponad 70 tysięcy Polek uprawnionych do podwyżki

Emerytura wielu Polek może być wyższa. Kwota świadczenia dla kobiet urodzonych w 1953 roku może zostać podwyższona nawet o 200 złotych, trzeba jednak złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie.

Polki urodzone w 1953 roku mogą liczyć na znaczna podwyżkę świadczenia emerytalnego. Ich emerytura może być wyższa nawet o 200 złotych, musza jednak złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie przed upływem ostatecznego terminu.

Emerytura dla kobiet urodzonych w 1953 roku może być wyższa

– Osoby na wcześniejszej emeryturze, które urodziły się w 1953 roku, mogą wystąpić o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach – przypomniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Poniedziałek 11 stycznia 2021 roku to ostatni dzień, na złożenie wniosku o przeliczenie świadczenia emerytalnego dla kobiet, które urodziły się w 1953 roku i przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 roku.

Ta grupa Polek będzie mogła liczyć na podwyższenie świadczenia emerytalnego, które jest konsekwencją zmiany niekorzystnych przepisów wprowadzonych w życie w 2013 roku. Wówczas, zgodnie z nowymi wytycznymi, osobom które przeszły na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu 55. roku życia, emerytura powszechna została obniżona. W przypadku kobiet po osiągnięciu 60. roku życia.

Wiadomość z ostatniej chwili. Nie żyje Jerzy Świątek, zmarł dzisiaj nad ranemWiadomość z ostatniej chwili. Nie żyje Jerzy Świątek, zmarł dzisiaj nad ranemCzytaj dalej

Kobiety, które przeszły na wcześniejszą emeryturę pomiędzy 2008 a 2012 rokiem nie miały wówczas świadomości, że w 2013 roku, kiedy przejdą na standardową emeryturę z racji osiągnięcia wieku emerytalnego ich świadczenie zostanie obniżone w związku z nowymi zapisami

Z kolei o obniżkę świadczenia nie musiały martwić się Polki urodzone w latach od 1949 do 1952. Ich przejście na wcześniejszą emeryturę nie miało wpływu na ostateczna wysokość świadczeń otrzymywanych po osiągnięciu minimalnego wieku emerytalnego. Wobec kobiet z rocznika 1953, taka zmiana przepisów była niekorzystna i niesprawiedliwa. Trybunał Konstytucyjny pochylił się nad tą sprawą i po długiej analizie uznał przepisy za niekonstytucyjne. W związku z tym emerytury kobiet pokrzywdzonych w związku ze zmianą przepisów zostaną ponownie przeliczone. Jak szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze zmiany przepisów skorzysta ok. 74 tysięcy osób.

– W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 złote, a wyrównanie zaniżonej emerytury (tj. różnica między pobieraną dotychczas emeryturą, a emeryturą, która powinna być wypłacana) - średnio 12 786 zł – przekazał portal biznes.radiozet.pl.

Kobiety, która pobierają emeryturę wcześniejszą i nie mają jeszcze przyznanej standardowej emerytury powszechnej, powinny złożyć wniosek o emeryturę powszechną do 11 stycznia 2021 roku czyli do dzisiaj. Na podstawie dokumentu ZUS wyliczy świadczenie na korzystniejszych zasadach, które będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

O złożeniu wniosku do ZUS pamiętać nie musze jednak seniorki z rocznika 1953, które już pobierają emeryturę powszechną. Ich świadczenie jest pomniejszone, ale ZUS z automatu ponownie przeliczy ich kwoty i po 11 stycznia poinformuje je o zmianie wysokości wypłaty.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News