Emerytura
Fot. Public Domain Pictures
Wiadomości Pikio - 3 Grudnia 2018

Szokujący raport o biedzie polskich emerytów. Wbije was w siedzenia

Emerytura to dla wielu starszych osób jedyne źródło dochodu. Polscy seniorzy nie mają zazwyczaj żadnych oszczędności, a ich życie zależne jest od państwa oraz rodziny. Chociaż niektórzy z nich otrzymują godne świadczenia, to w dalszym ciągu jest to nisza. Większość żyje na skraju ubóstwa, a najnowsze raporty dotyczące tej kwestii wprawiają w osłupienie.

Emerytura to w Polsce temat dość kontrowersyjny. Ludzie burzą się przeciwko głodowym stawkom, a ZUS nie kwapi się do pomocy. Jedyną szansą na poprawę standardu życia emerytów jest interwencja rządu, który do pomocy również wcale się nie rwie. Niektórzy seniorzy bardzo często muszą stawać przed ciężkimi wyborami, jak na przykład ten, czy kupić jedzenie czy potrzebne leki.

Emerytura niczym jałmużna. Polscy seniorzy głodują

Według najnowszego „Raportu o Biedzie”, polscy emeryci przymierają głodem. Uśredniając, po odliczeniu wszelkich niezbędnych kosztów takich jak czynsz czy rachunki, na życie zostaje im... 11 zł. Za taką kwotę nie da się nawet ugotować pożywnego obiadu, a co dopiero zapewnić sobie wyżywienie na cały dzień, wykupić leki, nie wspominając już nawet o drobnych przyjemnościach. - Mam 1200 zł emerytury. Za mieszkanie płacę 600 zł, leki to kolejne 200 zł i telefon 50 zł. Na przeżycie pozostanie mi 350, co daje 11 zł. dziennie. Tyle mogę wydać każdego dnia i tego bardzo pilnuję. Bo jak kupię coś droższego czy czegoś więcej, to następnego dnia muszę się obyć smakiem - powiedziała w rozmowie z Super Expressem pani Irena z Siedlec, emerytka.

Wraz z wiekiem rosną koszta. Najstarsi seniorzy są najbardziej potrzebujący

Zdaniem ekonomisty, profesora Ryszarda Bugaja, w najgorszej sytuacji znajdują się najstarsi emeryci. Bardzo często żyją oni w osamotnieniu, a wraz z wiekiem wzrastają potrzeby. Pieniądze są im niezbędne, aby utrzymać się przy życiu i względnym zdrowiu. Pieniądze, których najczęściej nie mają.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Emerytury w 2019Emerytury i renty 2019. O ile wzrośnie twoje świadczenie? Zdziwisz się!Czytaj dalej
- Moim zdaniem nacisk należałoby położyć na pomoc najstarszym seniorom. Jestem za podnoszeniem nie tylko niskich emerytur, ale przede wszystkim świadczeń dla ludzi w najbardziej zaawansowanym wieku. Gdy przechodzimy na emeryturę, mamy na ogół dwuosobowe gospodarstwa domowe, z reguły są one w jakiś sposób zagospodarowane w sprzęty, wciąż często możemy dorabiać, bo zdrowie jeszcze na to pozwala. Po 10-15 latach wszystko się zmienia. Gospodarstwo emeryta się staje się gospodarstwem jednoosobowym, nie można już pracować, rosną koszty ochrony zdrowia, a mieszkanie wymaga remontu. Takie osoby powinny być otoczone specjalną troską. Emerytury to nie wszystko, systemowo powinna działać też opieka społeczna – powiedział profesor.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Wstrząsająca relacja z porodu wstrząsnęła krajem. „Córka wisiała mi między nogami”
  2. Ten film łamie serca. Żona wielkiego, zmarłego człowieka zrobiła coś niezwykłego
  3. Wreszcie ktoś to głośno powiedział! Rząd PiS będzie się tłumaczył przed Polakami
  4. Koszmarna awantura w rodzinie królewskiej! Święta zrujnowane
  5. Znaki zodiaku i ich NAJWIĘKSZE zalety. Jakie ma twój?
Donald TuskPolscy politycy, którzy będą mieć BAJECZNIE wysokie emeryturyCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News