Fatalne doniesienia ws. 14-stej emerytury. Wielu Polaków może się poczuć oszukanych

Fatalne doniesienia ws. 14-stej emerytury. Wielu Polaków może się poczuć oszukanych Źródło: pixabay/pavlofox

Emerytura to temat, który elektryzuje wszystkie osoby starsze, a każde zawirowanie wokół niej jest szeroko komentowane. Tym razem rząd postanowił zmienić swoje obietnice i tysiące Polaków może poczuć się oszukanych.

Emerytura to comiesięczne świadczenie, które jest wypłacane osobie ubezpieczonej po zakończeniu aktywności zawodowej. Temat systemów emerytalnych jest przedmiotem sporów na całym świecie. W Polsce na emeryturę można przejść po ukończeniu 60. roku życia (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). U nas również stawki wywołują ogromne emocje, a najnowsze doniesienia dotyczące tzw. 14-tek mogą podnieść ciśnienie wielu seniorom. 

Problemy emerytów 

W ostatnim czasie pojawił się problem dotyczący przyszłości czternastej emerytury, która miała zostać wypłacona w 2021 r. Program Prawa i Sprawiedliwości przedstawia sprawę jasno.

- Osoby, którym przysługiwać będą świadczenie emerytalne na poziomie niższym niż 120 proc. wysokości średniej emerytury będą mogły liczyć na tzw. czternastą emeryturę (program w całości obejmie emerytów i rencistów, których świadczenie nie przekroczy w 2021 ok. 2900 zł) - możemy w nim przeczytać

Projekt ustawy zakłada jednak kwotę 2700 zł. Z pozoru jest to niewielka zmiana, obniżenie kwoty o zaledwie 200 zł wydaje się nie być niczym szczególnym. Nic bardziej mylnego. W skutek tej zmiany zostanie zmniejszone świadczenie dla dużej liczby emerytów. Niektórzy przez to dodatkowych pieniędzy nie otrzymają w ogóle, co może rozwścieczyć wielu seniorów. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kiedy będzie wypłacona czternasta emerytura? 

Rząd zaproponował jednorazową wypłatę dodatkowego świadczenia pieniężnego w 2021 r., które ma być wypłacone w terminie świadczeń przypadającym w listopadzie z małymi wyjątkami. Dodatkowe świadczenie ma zostać wypłacone dla osób, których wysokość renty lub emerytury nie przekracza kwoty 2700 zł brutto. 

Dzisiaj grzeje: 1. Rozwiodła się z mężem, który bił ją i dzieci. 10 lat później dostaje list i zamiera

2. Tragedia w polskim mieście, nikt nie przeżył. Do dramatu miało dojść na moście

Wysokość czternastej emerytury jest ustalona w kwocie najniższego świadczenia emerytalnego w 2020 r., czyli 1200 zł. Dla osób, które przekraczają 2700 zł brutto, przewidziane jest wyrównanie do kwoty 200 zł, dodając emeryturę minimalną. Wychodzi 3900 zł, przy doliczeniu 1200 zł emerytury minimalnej. Rozwiązanie ma być takie samo dla wszystkich emerytów, bez znaczenia czy są to rolnicy, pracownicy służb mundurowych czy zwykli świadczeniobiorcy. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jacek Kurski zwolnił pracownika z TVP. Kuriozalny powód
  2. Gigantyczne podwyżki dla wszystkich Polaków już za 22 dni. "Niektórzy tego nie wytrzymają"
  3. Drożdżowe pierogi z oszałamiającym farszem meksykańskim są prawdziwym hitem. Rodzina codziennie będzie o nie prosić
  4. Niezwykła sałatka świąteczna ze śledziem zniknie z talerzy w kilka sekund. Prosta i pyszna, zawsze będziesz ją robić na ważne okazje
  5. Znaleziono mężczyznę odpowiedzialnego za tragedię w Ostrawie. Nigdy nie odpowie za swoją zbrodnię

Źródło: Fakt

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News