Część Polek dostanie wyższe emerytury. Muszą spełnić tylko jeden warunek

Część Polek dostanie wyższe emerytury. Muszą spełnić tylko jeden warunek Źródło: Pixabay/ skyradar

Emerytura dla niektórych kobiet wzrośnie nawet o 250 złotych. Lepiej sprawdź, czy spełniasz ten jeden warunek, by dostać specjalny dodatek. Jeszcze jest czas na składanie wniosków.

Emerytura zostanie powiększona o średnio 250 złotych. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który został wydany w marcu. Chodziło o sprawę ustawy o emeryturach i rentach z 2013 roku. Na jej mocy zmieniły się zasady obliczania wysokości świadczeń dla osób, które poszły na wcześniejszą emeryturę.

Emerytura większa o średnio 250 zł. Komu przysługuje?

Ustawa uderzyła w kobiety z rocznika 1953. To właśnie im potrącono pobrane wcześniej kwoty od podstawy emerytury. Użycie tego mechanizmu zostało uznane przez Trybunał Konstytucyjny za naruszenie konstytucyjnej zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Wejście ustawy w życie w 2013 roku sprawiło, że kobiety z rocznika 1953, które ukończyły 60 lat i przysługiwała im wcześniejsza emerytura, otrzymały niższe świadczenia, niż gwarantowałyby im to wcześniejsze zasady. Teraz zostanie im to wyrównane.

Senat już znowelizował ustawę o emeryturach i rentach, a teraz zajmie się nią Sejm. W niższej izbie nie powinno zdarzyć się nic nieprzewidzianego, więc kobiety urodzone w 1953 mogą spodziewać się wyższych świadczeń. ZUS szacuje, że podwyżka ta wyniesie średnio ponad 250 złotych. 

Wystarczy złożyć wniosek. Jest na to kilka miesięcy

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Sprawą stała się głośna, gdy do ZUS zaczęły napływać skargi. Większość z nich się przedawniła, ale dzięki nowelizacji ustawy teraz kobiety z rocznika 1953 będą mogły ponownie ubiegać się o przeliczenie emerytur. 

Panie urodzone w 1953 roku muszą jednak pamiętać, że emerytury nie zostaną przyznane odgórnie. Pieniądze nie będą dodawane przez urzędników. To same zainteresowane muszą pofatygować się ze specjalnym wnioskiem, jeśli chcą otrzymywać większe przelewy od ZUS. Na załatwienie sprawy i złożenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury jest sześć miesięcy.

Dzisiaj grzeje: 1. Nagły rozdzierający krzyk obudził resztę wczasowiczów. 13-latek zetknął się z zagrożeniem, którego nie przewidział nikt
2. Waloryzacja jak pułapka. 10 tys. osób z niższą emeryturą do końca życia

Przeliczenie świadczenia na nowo, bez wcześniejszego odjęcia, zapewnia także wypłacenie wyrównania w przypadku, gdy nowa kwota emerytury będzie wyższa od tej dotychczas wypłacanej.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Przerażony kot jechał na dachu rozpędzonego samochodu. Drżał z przerażenia i cudem uszedł z życiem [WIDEO]
  2. Panna młoda ukroiła tort weselny i zobaczyła coś przerażającego. Musiała interweniować policja
  3. W fontannie na Śląsku dokonano strasznego odkrycia, o którym mówią już prawie wszystkie media w Polsce. Nie mieści się w głowie
  4. Wypłynęły zapomniane notatki. Ujawniają, że przed Polakami ukryto nadzwyczaj prywatne zdjęcia Jana Pawła II zrobione z ukrycia
  5. Nagranie z sypialni Małgorzaty Rozenek w sieci. Nagle jej mąż w łóżku zaczął przeraźliwie krzyczeć, aż was zamuruje

Źródło: GK24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News