Miliony Polaków mają szansę na co miesięczną dodatkową emeryturę. Podpowiadamy, jak ją zdobyć

Miliony Polaków mają szansę na co miesięczną dodatkową emeryturę. Podpowiadamy, jak ją zdobyć Źródło: Pixabay/frycyk01

Niska emerytura to wizja, która najbardziej przeraża pracujących Polaków. A jest ona bardzo prawdopodobna, gdyż od wielu lat polskie świadczenia nie należą do wysokich. Dlatego od początku aktywności zawodowej dowiedzieć się, jak można powiększyć swoją przyszłą emeryturę.

Dodatkowa emerytura w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych może być bardzo dobrym pomysłem. To projekt, który ma docelowo sprawić, by pracownicy nie byli uzależnieni tylko od świadczenia z ZUS-u. Każdy ma świadomość, że to, co otrzymamy na starość, nie będzie się równało temu, co zarabiamy teraz. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowych oszczędnościach.

Dodatkowa emerytura w ramach PPK. Oszczędności i dodatek

W Pracowniczych Planach Kapitałowych do naszych oszczędności dokłada się także pracodawca oraz państwo, w formie corocznych dopłat. W skrócie - z każdego naszego wynagrodzenia na indywidualny rachunek PPK przechodzi 2 procent (składka podstawowa), a pracodawca dorzuca kolejne 1.5 procenta. Państwo dopłaca zaś 240 złotych co rok. Nasze składki oczywiście nie leżą bezczynnie na koncie. Są one na bieżąco inwestowane, dzięki czemu oszczędności dodatkowo się pomnażają. 

Korzyści PPK. Dziedziczenie i podatki

Konkretna kwota zarobku przez PPK jest trudna do ustalenia - nie jest to lokata bankowa. Zależy głównie od wysokości składek swoich i pracodawcy, wynagrodzenia brutto i stażu pracy. Naturalnie, im dłuższy staż, tym większy zarobek. Co ważne, środki zebrane w ramach PPK są dziedziczone. Połowę zebranych pieniędzy może po śmierci danego uczestnika programu otrzymać jego małżonek. Oszczędności przekazywane są też osobom uprawnionym, czyli dzieciom czy rodzicom.

Z programu można w każdej chwili zrezygnować, a potem ponownie do niego przystąpić. Sami też decydujemy, kiedy i w jaki sposób po 60 roku życia wykorzystamy zebrane w programie pieniądze. Najbardziej korzystne jest wypłacenie jednorazowo 25 procent zgromadzonych środków i rozbicie reszty na 120 miesięcznych rat. W takim przypadku obowiązuje zwolnienie z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych. Inna forma rozliczenia może skutkować koniecznością zapłaty podatku. W wyjątkowej sytuacji (np. poważnej, wymagającej drogiego leczenia choroby) możliwe będzie skorzystanie z zaoszczędzonych pieniędzy przed ukończeniem 60 roku życia. W niektórych przypadkach trzeba będzie je zwrócić, w innych nie. Co ważne, komornik nie może zająć środków zebranych w ramach PPK. Wyjątkiem są roszczenia alimentacyjne.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak to dokładnie wygląda? Podstawowa wpłata pracownika to 2 procent wynagrodzenia brutto. Można zwiększyć swoją wpłatę do kolejnych 2 procent. Pracodawca dokłada 1,5 procenta wynagrodzenia brutto, dodatkowa wpłata może sięgać 2,5 procenta. Państwo dokłada na start 250 złotych, a potem dorzuca kolejne 240 złotych rocznie. Konkretnych obliczeń można dokonać na stronie www.mojeppk.pl.

Obowiązek wdrożenia PPK należy do pracodawców i to oni informują o zasadach przystąpienia do programu. Od 1 lipca do programu dołączają największe firmy, zatrudniające powyżej 250 pracowników. Od 1 stycznia 2020 PPK muszą wdrożyć przedsiębiorstwa mające od 50 do 249 osób zatrudnionych, 1 lipca dołączą firmy z 20-49 pracownikami, a 1 stycznia 2021 - pozostali pracodawcy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Beata Tyszkiewicz miała romans z 30 lat młodszym aktorem! On miał 24 lata, ona 54. Nie uwierzycie, z kim!
  2. Nie uwierzycie, jak wygląda dziecko Omeny Mensah! Gdy zobaczycie zdjęcie, zdębiejecie
  3. Tak szaleją córki Kaczyńskiej, do sieci trafiły zdjęcia. Oniemiejecie, gdy zobaczycie foto z 4:30 nad ranem
  4. Osłupiejecie. Zdjęcia Małgorzaty Sochy spod prysznica wylądowały w sieci, nie miała na sobie kompletnie NIC
  5. Druzgocące nagranie z Agnieszką Włodarczyk w sieci. Aktorka niesamowicie cierpi
  6. Przełomowe wieści ws. ojca dzieci Anny Przybylskiej. To wszystko działo się na oczach jej syna

Źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News