To już pewne, będzie podwyżka emerytur! Wiemy kto ile dostanie

To już pewne, będzie podwyżka emerytur! Wiemy kto ile dostanie Źródło: pixabay/gosiak1980

Emerytura w zbliżającym się roku 2020 ma być znacznie wyższa. Już wiadomo kto może liczyć na wyższe świadczenia od początku przyszłego roku.

Emerytura w Polsce nie należy do najwyższych, a spora liczba seniorów narzeka na problemy z utrzymaniem godnej jakości życia. Zaradzić temu miały programy socjalne Prawa i Sprawiedliwości, który były jednymi ze sztandarowych obietnic przed ostatnimi wyborami. Faktycznie, od nowego roku szykują się podwyżki świadczeń.

Emerytura od przyszłego roku będzie wyższa

Jak podaje Rzeczpospolita, nowa wysokość świadczeń ma obowiązywać od marca. Wtedy wtedy też ma być wyższa emerytura minimalna, której wartość wzrośnie o 100 złotych. Ponadto więcej mają otrzymać osoby korzystające z renty za częściową niezdolność do pracy, która będzie wyższa o 75 zł.

Ponadto emerytów obejmie kolejna waloryzacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje jednak zmiany w dotychczasowym systemie wyliczania jego wartości. Planowana jest zmiana, aby waloryzowanie odbywało się metodą kwotową, zamiast jak dotychczasowo - procentowo. Emeryci na pewno mogą liczyć na 70 zł z tytułu waloryzacji.

Ministerstwo ma konkretny plan na emerytury

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Rzeczpospolita wskazuje, że wskaźnik waloryzacji obecnie szacuje się na 103,24%. To tworzy poważny problem dla najbiedniejszych, bo osoby z najniższymi świadczeniami mogą dostać o połowę niższą sumę niż ta, którą planuje przekazać ministerstwo. Dlatego też rozpoczęły się dyskusje na temat zmiany sposobu rewaloryzacji.

Dzisiaj grzeje: 1. Sekretny przepis Magdy Gessler na pierogi z  kapustą. Ten smak jest nie do podrobienia

2. Tragedia w polskim mieście, nikt nie przeżył. Do dramatu miało dojść na moście

Dzięki powyższym zmianom, zarówno minimalna emerytura, jak i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, mają od przyszłego roku wynosić 1200 zł. Inaczej jednak ma się sprawa z osobami cześciowo niezdolnymi do pracy, które dostaną aż 300 zł mniej, bo 900 zł. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę? Rząd rozważa taką opcję
  2. Dostaniesz nawet ponad 1000 zł. Wystarczy zrobić JEDNĄ rzecz w pracy
  3. Drożdżowe pierogi z oszałamiającym farszem meksykańskim są prawdziwym hitem. Rodzina codziennie będzie o nie prosić
  4. Niezwykła sałatka świąteczna ze śledziem zniknie z talerzy w kilka sekund. Prosta i pyszna, zawsze będziesz ją robić na ważne okazje
  5. Znaleziono mężczyznę odpowiedzialnego za tragedię w Ostrawie. Nigdy nie odpowie za swoją zbrodnię

Źródło: TVP

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News