emerytura waloryzacja pieniądze
Pixabay BeatriceBB
Joanna Szwalikowska - 9 Listopada 2020

Emeryci pobladli z wrażenia. Minister potwierdziła, co stanie się wkrótce z ich pieniędzmi

Emerytura. Co wkrótce stanie się ze świadczeniami emerytów? Minister nie pozostawiła najmniejszych wątpliwości. Wszystko potwierdziła.

Emerytura jest jednym z najpopularniejszych świadczeń, jakie pobierane są w Polsce, w związku z czym dyskusja wokół niej regularnie powraca. Minister rodziny i polityki społecznej zapewniła, że w przyszłym roku emerytury wzrosną. Ile wyniesie podwyżka dla seniorów?

Nie żyje prowadzący kultowego teleturnieju. Oglądały go miliony, do końca walczył ze straszną chorobąNie żyje prowadzący kultowego teleturnieju. Oglądały go miliony, do końca walczył ze straszną chorobąCzytaj dalej

Emerytura w przyszłym roku wzrośnie. Minister potwierdziła

- Emerytury pójdą w górę w przyszłym roku - zapewniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, cytowana przez Radio Zet. O ile w ramach waloryzacji wzrosną świadczenia w przyszłym roku?

Waloryzację emerytur i rent oblicza się na podstawie dwóch czynników, jakimi są inflacja oraz średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej. Od kilku miesięcy walczymy jednak z pandemią koronawirusa, która spowodowała głęboki kryzys gospodarczy. W związku z tym wiele osób zadaje sobie pytanie o to, na ile stabilny jest system ubezpieczeń społecznych.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zajęło się przygotowaniem projektu nowelizacji ustawy dotyczącej emerytur oraz rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a także niektórych innych ustaw. Projekt poświęcony został zasadom przyszłorocznej waloryzacji. Wynika z niego, że świadczenia wzrosną o wskaźnik waloryzacji, jednak o kwotę nie mniejszą niż 50 złotych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Prognozowany wskaźnik waloryzacji, jaki znany jest na ten moment to 103,84 proc. Rzeczywisty wskaźnik będzie jednak znany dopiero po podaniu realnej wartości inflacji oraz wzrostu wynagrodzeń w roku 2020 przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego .

- Sytuacja w kraju w związku z pandemią jest wyjątkowa, dodatkowo przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent będzie znany dopiero w lutym 2021 roku. W związku z tym w naszym projekcie przewidujemy rozwiązanie na wypadek, gdyby ten ogłoszony w lutym przyszłego roku wskaźnik waloryzacji okazał się wyższy niż 104,16 proc., który to wskaźnik zapewnia, przy świadczeniach najniższych, wzrost o gwarantowaną kwotę 50 złotych - mówiła Marlena Maląg w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Oznacza to, że w takim przypadku waloryzacja procentowa opierająca się o rzeczywisty wskaźnik waloryzacji zostanie zastosowanie do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych.

Z projektu ministerstwa wynika, iż renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne, a także socjalne zostaną podniesione do 1250 zł. Obecnie wynoszą one 1200 zł. Z kolei renty otrzymywane z powodu częściowej niezdolności do pracy - do 937,50 zł, obecnie jest to 900 zł brutto.

Dzisiaj grzeje:

1. Nie żyje Ryszard Kasprzak. Zrozpaczona rodzina przekazała wiadomość

2. Wstrząsające sceny w ”Rolnik szuka żony”. Dawid załamał się i wpadł w rozpacz, nikt nie był w stanie mu pomóc

3. Żona Kurskiego przerwała milczenie. Dziennikarze dotarli do porażającej prawdy o ochronie

Świadczenia emerytalne waloryzowane są co roku od 1 marca. Celem waloryzacji jest pomnożenie kwoty świadczenia oraz podstawy jego wymiary przez wskaźnik waloryzacji. Jest on średniorocznym wskaźnikiem dotyczącym cen towarów oraz usług konsumpcyjnych w poprzedzającym roku kalendarzowym, który został zwiększony co najmniej o 20 proc. realnego przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzednim.

W 2021 planowane jest również wypłacenie 13.emerytur w wysokości świadczenia minimalnego, a także po raz pierwszy 14.emerytur na podstawie zasady "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że świadczenie w pełnym wymiarze mają otrzymać jedynie seniorzy, którzy otrzymują emerytury w wysokości mniejszej niż 2,2 tys. zł.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 2-letnia dziewczynka chciała zbadać bulteriera. Reakcja psa na widok strzykawki wprawia w osłupienie
  2. Marcin Najman ocenił urodę liderki Strajku Kobiet. Skandaliczna wypowiedź, wielka kompromitacja boksera (WIDEO)
  3. Rząd w ostatniej chwili podjął ostateczną decyzję ws. maseczek. Zmiany już od dziś
  4. Rząd nagle zmienia plany. Wycofa się z kontrowersyjnego zakazu?
  5. Żona zwija się z bólu. Mąż w tym czasie robi porażającą rzecz, zdjęcie oburzyło tysiące internautów
  6. W kraterze na księżycu Saturna znaleziono coś bardzo dziwnego. Niezwykłe odkrycie zadziwiło świat
  7. Pani Aleksandra mieszkała z dzieckiem w barakowozie. Nie mogła uwierzyć w gest, na jaki zdecydowali się jej sąsiedzi
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News