Prezes ZUS oficjalnie powiedziała, ile będą wynosić przyszłe emerytury. Nie wiadomo, czy się śmiać, czy płakać

Prezes ZUS oficjalnie powiedziała, ile będą wynosić przyszłe emerytury. Nie wiadomo, czy się śmiać, czy płakać Źródło: Pexels/Isaac Sarver

Mówi się, że emerytura dzisiejszych seniorów nie jest zbyt wysoka. Często brakuje im środków na leki i utrzymanie. Okazuje się, że w przyszłości będzie jeszcze gorzej.

Obecnie emerytura w Polsce nie rozpieszcza seniorów. Mimo wspomagania ich "trzynastkami" wielu z nich narzeka, że nie wystarcza im na podstawowe potrzeby, a w utrzymaniu często pomaga im rodzina. Prezes ZUS nie ma dobrych wiadomości dla pracujących Polaków. W przyszłości ma być jeszcze gorzej.

Pracujących Polaków czeka głodowa emerytura

Gertruda Uścińska, obecna prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, uczestniczyła w konferencji, którą organizował Business Insider. W trakcie swojego przemówienia zdradziła, że możemy spodziewać się w przyszłości spadku stopy zastąpienia o połowę, z 60 do 30%. Oznacza to, że przyszli emeryci dostaną jedynie 30% swoich obecnych zarobków jako świadczenie emerytalne.

W obecnej sytuacji pracownik, który zarabia kwotę 5000 zł brutto (czyli ok. 3350 zł "na rękę"), jeśli zdecyduje się teraz na emeryturę, będzie otrzymywał świadczenie wysokości 2157 zł netto (3000 zł brutto). Gdyby przeszedł na emeryturę w roku 2060, powinien się spodziewać, że dostanie jedynie 1100 zł miesięczne.

Ekonomista tłumaczy przyczyny mniejszych emerytur. Polaków czekają ciężkie czasy

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Powodem spadku stopy zastąpienia emerytur jest sytuacja prawna dotycząca liczenia wysokości świadczenia. Przed transformacją ustrojową wysokość emerytury była zależna od zarobków w "najlepszych latach" w okresie pracy. Przed 2000 rokiem przyjęto zmianę, że jej wysokość będzie zależna od sumy złożonych składek przez lata pracy.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje uwielbiany bohater "M jak Miłość". Fani są zrozpaczeni
2. Smutne informacje o mamie brutalnie zamordowanej 10-letniej Kristiny. Nie jest dobrze

- Nieuchronne będzie zwiększenie wydatków z budżetu państwa i większa waloryzacja świadczeń - przyznał ekonomista, Ryszard Bugaj. Eksperci zalecają korzystanie z dodatkowych systemów świadczeń emerytalnych oraz informują, że dodatkowa praca na emeryturze może być dla niektórych nieunikniona.

Najlepsze newsy dnia:

  1. PRZERAŻAJĄCA prawda o emeryturach. Nie utrzymasz nawet mieszkania
  2. Karel Gott nie żyje. Na jaw wychodzą przerażające szczegóły
  3. Tomek poszedł na grzyby, nagle poczuł dziwny zapach. Okazało się, że natrafił na "palce diabła", a o jego znalezisku zrobiło się głośno w całym kraju
  4. Katarzyna Dowbor pokazała najnowsze zdjęcie swojej córki. Jej uroda powala
  5. Gwiazda hitowego show TVN błaga o pilną pomoc. Rodzinny koszmar, potrzebna jest pomoc i modlitwa

Źródło: Warszawa w pigułce

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News