Złe informacje dla kobiet emerytek. Dla wszystkich nawet o 20% mniej

Złe informacje dla kobiet emerytek. Dla wszystkich nawet o 20% mniej Źródło: unsplash/Cristian Newman

Emerytura kobiet nie jest taka sama jak mężczyzn. Mowa nawet o 20% niższych świadczeniach dla pań. Z czego to wynika?

Emerytura nie w każdym przypadku jest taka sama, co wynika m.in. z ilości przepracowanych lat, stanowiska, a jak się okazuje, nawet płci. Być może niewielu zwróciło uwagę na fakt, że świadczenie emerytek jest niekiedy znacząco niższe niż w przypadku mężczyzn. Powód może zaskakiwać, choć jak podają media, Polska nie jest jedynym krajem, w którym dochodzi do podobnej sytuacji.

Emerytura kobiet niższa nawet o 20 %

Jak donosi portal Beprawnik.pl, emerytury kobiet w Unii Europejskiej są średnio o 30% niższe niż emerytury mężczyzn. Dane z 2018 roku nie przedstawiają się najlepiej, bowiem wyraźnie pokazują, że Europejki otrzymują mniejsze świadczenia niż panowie w tym samym wieku. Najwyżej plasuje się Luksemburg, gdzie różnica wynosi nawet 43%. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Zaraz za nim swoje miejsca zajmują: Malta, Holandia, Austria, Cypr i Niemcy i, choć w Polce różnica wynosi o wiele mniej niż w Luksemburgu, wciąż nie jest kolorowo, bo dla przykładu w Estonii kobiety otrzymują o zaledwie 1 % niższe świadczenia, a w Danii różnica wynosi nieco więcej, choć nadal niewiele, bowiem 7%. Tymczasem w Polsce mówi się o emeryturach niższych nawet o 20%.

Dzisiaj grzeje: 1. Policja siłą wyrzuciła ją z plaży. Wszystko przez strój kąpielowy, który miała na sobie
2. Nie żyje gwiazda Polsatu. Jej mąż przerywa milczenie

Okazuje się, że wpływ ma na to m.in. fakt, że kobiety statystycznie żyją dłużej, zatem dłużej pobierają świadczenia. Głównym czynnikiem jest jednak fakt, że zazwyczaj otrzymują o wiele niższe pensje, a co za tym idzie, odkładają mniej w systemie emerytalnym. Tymczasem średnio 15% emerytów w Europie jest zagrożonych ubóstwem. Największe zagrożenie występuje tam, gdzie emerytury były wyrównane, a za zagrożone ubóstwem uznaje się osoby, których dochód do dyspozycji jest mniejszy niż 60% krajowej mediany. Jednocześnie Eurostat przekazuje, że z roku na rok luka między świadczeniami kobiet i mężczyzn zmniejsza się.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Biedronka oszukała wszystkich? Przed chwilą policja pilnie wkroczyła do sklepu, Polacy będą wściekli
  2. Zamiast 500 plus będzie 200 plus. Rząd podjął decyzję, rodziny muszą sobie radzić same
  3. Fani są zdruzgotani, smutne doniesienia o Dodzie. Nie wytrzymała, podjęto przykrą decyzję
  4. Nie żyje gwiazda Polsatu. Jej mąż przerywa milczenie
  5. Jackowski nie ma wątpliwości. Dojdzie do przełomu

Źródło: bezprawnik

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News