Dostałeś już 13. emeryturę? ZUS może ją odebrać nawet po wypłacie, wiadomo kto jest zagrożony

Dostałeś już 13. emeryturę? ZUS może ją odebrać nawet po wypłacie, wiadomo kto jest zagrożony Źródło: needpix.com George Hodan

13. emerytura da wielu seniorów była zbawieniem - dzięki niej mogli wykupić leki, zrobić zapasy przy okazji walki z epidemią i podratować nieco domowy budżet. Teraz okazuje się, że bonusowa emerytura może zostać odebrana nawet po wypłacie.

Emerytura ucieszyła wielu emerytów i rencistów, jednak rzeczywistość dla niektórych nie jest już taka kolorowa. Poszczególni seniorzy musieli zostać poproszeni o zwrot środków.

Emerytura z łatwością może być odebrana przez ZUS

Jak się okazuje to, że ktoś otrzymał swoją trzynastkę na konto lub do rąk własnych nie oznacza, że nie będzie musiał jej zwrócić. ZUS przyjrzy się niektórym emerytom i podejmie decyzję. Istnieją bowiem sytuacje, kiedy urzędnicy muszą zabrać bonusowe świadczenie. Zagrożone są osoby, które kłamały.

Seniorzy, którzy przedłożyli w urzędzie nieprawdziwe dokumenty oraz ci, którym prawo do emerytury lub renty zostało zawieszone, będą musieli liczyć się z przykrymi konsekwencjami: 981 złotych netto z powrotem trafi do puli zusowskich środków. Wiele osób zatajało swoje prawdziwe dochody - np. ci, którzy przechodzili na wcześniejszą emeryturę i nadal sobie dorabiali. To samo tyczy się również rencistów. Trzynastka nie przysługuje seniorom, którzy przekroczyli limit 6758 zł brutto miesięcznie.

Rzecznik prasowy ZUS dokładnie tłumaczy, o co chodzi

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Jeżeli 13. emerytura zostanie wypłacona osobie nieuprawnionej, a okaże się to dopiero już po jej wypłacie, ustalimy, że na koncie emeryta czy rencisty powstała tzw. nadpłata i wydamy decyzję o nienależnie pobranych świadczeniach. Na tej podstawie ZUS rozpocznie postępowanie egzekucyjne, o ile nie ma możliwości potrącenia nadpłaty z bieżących wypłat. Czyli jeśli ktoś dostaje od nas jakieś inne świadczenie możemy potrącić nadpłatę, ale jeśli nie, to wtedy poprosimy o zwrot. Jeśli pieniądze do nas nie wrócą, wtedy kierujemy sprawę do egzekucji - tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Dzisiaj grzeje: 1. Zapowiada się kolejny smutny dzień dla Polaków. MZ właśnie podało przygnębiające informacje

2. Znamy decyzję ws. terminu powrotu do szkół. Premier i minister ogłoszą nowe zalecenia

Trzynasta emerytura wypłacana jest od 1 kwietnia, wynosi 1200 złotych brutto, czyli ok. 981 złotych na rękę. Ci seniorzy, którzy jeszcze jej nie otrzymali, nie muszą się martwić - kolejne wypłaty zaplanowano na 10, 15, 20 i 25 kwietnia.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Czy długotrwałe oglądanie telewizji ma negatywny wpływ na wzrok? Eksperci tłumaczą
  2. Nie żyje legenda ligi hiszpańskiej i europejskich pucharów. Kolejna ofiara epidemii?
  3. Nie wytrzymała i ujawniła sekret królowej, o którym wiedzieli tylko najbliżsi. Wiele osób będzie oburzonych
  4. Ostrzegali przed koronawirusem, nikt ich nie słuchał. Teraz mówią o kolejnych zagrożeniach, których powinniśmy się bać
  5. Pierwsze święta bez Pawła Królikowskiego. Zostawił rodzinie niebywały prezent, "dar od losu"
  6. 8 policjantów urządziło skandalicznego grilla nad jeziorem. Złamali obostrzenia, nie mieści się w głowie

Źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News