Wcześniejsza emerytura już wkrótce? Padła oficjalna propozycja, ale jest jeden poważny problem

Wcześniejsza emerytura już wkrótce? Padła oficjalna propozycja, ale jest jeden poważny problem Źródło: Pixabay

Emerytura stażowa dla kobiet (po 35. roku pracy) i dla mężczyzn (po 40. roku pracy) stanowi jeden z najważniejszych pomysłów Andrzeja Dudy przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Eksperci twierdzą jednak, że podobne rozwiązanie doprowadzi do poważnych problemów na polskim rynku pracy, a wysokość świadczeń emerytalnych nadal będzie spadać.

Emerytura stażowa dla kobiet i mężczyzn (poszczególnie po 35 i 40 latach pracy) może zapewnić Andrzejowi Dudzie ogromną przychylność elektoratu przed zbliżającymi się coraz większymi krokami wyborami prezydenckimi. Chociaż sam pomysł może rzeczywiście brzmieć kusząco, w rzeczywistości pociągnie za sobą poważne problemy nie tylko na polskim rynku pracy, ale także całej gospodarki.

Emerytura stażowa a opinie ekspertów

Zakładając, że Polacy rozpoczynają pracę w wieku 20 lat, kobiety przechodziłyby na nowych zasadach na emeryturę w wieku 55, a mężczyźni - 60 lat. Obecnie wiek emerytalny w kraju jest stały. Mężczyźni przechodzą na nią (nie licząc zawodów z przysługującą wcześniejszą emeryturą) w wieku lat 65, a kobiety - 60. Różnica tych kilku lat u milionów Polaków aktywnych na rynku pracy mogłaby wywołać poważne następstwa.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, już w pierwszym roku ewentualnego funkcjonowania nowych przepisów, na emeryturę mogłoby przejść aż 400 tys. osób. Jaki byłby tego skutek?

- Jeśli każda z tych 400 tys. osób, które tylko w pierwszym roku przejdą na stażową emeryturę, otrzymałaby średnie świadczenie tj. ok. 2100 zł brutto, to w skali roku wyniesie to Fundusz Ubezpieczeń Społecznych prawie 11 mld zł. Podobne koszty pojawiałyby się w każdym kolejnym roku - powiedział prezes Instytutu Emerytalnego, Antoni Kołek.

Dzisiaj grzeje: 1. Uwielbiana aktorka Polsatu znów trafiła do szpitala. Wcześniej miała tętniaka mózgu
2. 180 osób nie żyje. Wszystko płonie, Polsat donosi o katastrofie samolotu

Negatywne skutki wprowadzenia zmian wieku emerytalnego

Tak gigantyczny wzrost liczby emerytów doprowadziłby naturalnie do spadku wysokości świadczenia. Niektórzy eksperci twierdzą, że wielu Polaków musiałoby żyć za głodowe kwoty.

Poza tym zabrakłoby pracowników w prawie wszystkich branżach gospodarki. Z kolei Ci są potrzebni, aby swoją pracą wspierającą funkcjonowanie firm i przedsiębiorstw, zasilać budżet państwa. Ewentualne zmiany, chociaż na pierwszy rzut oka mogą się podobać, pociągnęłyby za sobą wiele negatywnych skutków zarówno dla samych emerytów, jak i młodych pokoleń.

Najlepsze newsy dnia:

  1. ZUS będzie współpracował z komornikiem. Pomoże mu zająć pieniądze na koncie
  2. Senator milioner ŻĄDA od Karolaka małej fortuny. Aktor ma do spłaty dług
  3. Samochód zamiast 500 plus? Rodziny pobierające świadczenie mają na to szansę
  4. Niewyobrażalne doniesienia o ojcu dziecka Dagmary z Królowych Życia. Jego losy były tragiczne i burzliwe
  5. Druzgocące losy Roksany Węgiel. Przygnębiające, mało kto wiedział co się z nią działo

Źródło: Money pl

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News