Nie ma już wyboru. Albo będziesz mieć wyższy wiek emerytalny, albo niższą emerytrę

Nie ma już wyboru. Albo będziesz mieć wyższy wiek emerytalny, albo niższą emerytrę Źródło: Pixabay/pompi

Emerytura - na nią pracuje się całe życie. Zazwyczaj kwota świadczenia nie odpowiada wyobrażeniom. Wygląda na to, że suma ta prędko się nie zmieni, a być może trzeba będzie pracować na nią jeszcze dłużej. Wszystko przez zalecenia Komisji Europejskiej.

Emerytura wypłacana jest w Polsce kobietom po 60. i mężczyznom po 65. roku życia. Prawo i Sprawiedliwość obniżyło wiek emerytalny z 67 lat, które wprowadził wcześniej rząd Platformy Obywatelskiej. Okazuje się, że wg wytycznych z Komisji Europejskiej, Polacy powinni dostawać emerytury później. 

Emerytura wypłacana później? Tak mówią rekomendacje KE

Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący polityki gospodarczej krajów członkowskich na najbliższe 12-18 miesięcy. W dokumencie znajdują się rekomendacje dla poszczególnych państw. Rada dla Polski? Poniesienie wieku emerytalnego. 

W raporcie możemy przeczytać, że wprowadzone przez rząd obniżenie wieku do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn będzie miało niekorzystny wpływ na wysokość emerytur wypłacanych w przyszłości - będą one po prostu niższe. Co więcej, mocno zróżnicuje się kwota dostawana przez kobiety i mężczyzn. Panowie będą mogli liczyć na blisko 1000 zł więcej. Mimo to partia rządząca raczej nie zastosuje się do tej rady.

- Podnoszenie wieku emerytalnego Polakom to nie jest dobra droga, stąd wycofaliśmy się ze złych decyzji, które podjęli nasi poprzednicy i nie zamierzamy nic w tej sprawie zmieniać - tłumaczy świeżo mianowany wicepremier Jacek Sasin.

Nagła zmiana na pewno nie byłaby mile przyjęta przez obywateli, tym bardziej, że trwa rok wyborczy.

Eksperci ostrzegają: nie ma wyboru

Zdaniem ekspertów, prędzej czy później wiek emerytalny będzie musiał zostać podwyższony. Tego po prostu będzie wymagać sytuacja.

- Wybór jest prosty: albo niski wiek emerytalny i niskie świadczenia, albo wyższy wiek emerytalny i wyższe świadczenia - mówi Jeremi Mordasewicz.

Zauważa, że system emerytalny jest oparty na prostej zasadzie: dostaje się tyle, ile uzbiera się przez okres pracy. A skoro chcemy pracować mniej, to i nasze składki będą mniejsze.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Problem polega na tym, że decyzja o zwiększeniu wieku emerytalnego jest bardzo niepopularna i nie spotka się z przychylnością ludzi. Przerabiała to już Platforma Obywatelska. Zdaniem ekspertów, politycy będą obawiali się przyjęcia tak kontrowersyjnej ustawy. Rekomendacje KE nie biorą zaś pod uwagę polityki, a ekonomii.

Przed nami jesienne wybory do Sejmu i Senatu. Polacy mogą być spokojni - na pewno żadna partia w najbliższym czasie nie zaryzykuje wyniku wyborczego i kwestie emerytur pozostaną bez zmian. Pytanie, czy ten spokój zachowamy też w przyszłości, przy odbiorze swojego świadczenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerytura Henryki Krzywonos jest GIGANTYCZNA! Legenda Solidarności opływa w bogactwo. Zdębiejecie na widok tych kwot!
  2. Małgorzata Kożuchowska pokazała partnera. Fani OSŁUPIELI wiedząc kim jest
  3. Z ostatniej chwili: Polsat informuje o tragedii rodzinnej na zachodzie Polski. Chłopiec nie żyje, matka i braciszek w szpitalu
  4. Zastygliśmy, gdy zobaczyliśmy jak teraz wygląda żona Wiśniewskiego, Mandaryna. Ale jej 16-letnia córka deklasuje nawet Roksanę Węgiel
  5. Po 9 latach Rosjanie wskazali winnego katastrofy smoleńskiej
  6. Boczek z Kiepskich pokazał się z córką. Dziewczyna niesamowicie go przypomina 

Źródło: Money

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News