35 lat dla kobiet, 40 dla mężczyzn. Wielki powrót starego systemu

35 lat dla kobiet, 40 dla mężczyzn. Wielki powrót starego systemu Źródło: pixabay gosiak1980

Emerytura zmieni się i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Już wiadomo, ile komu się należy. Emeryci dostaną minimum 1600 złotych, a renciści niewiele mniej. Szykuje się wielki powrót do starego systemu.

Emerytura i cały system emerytalny mają przejść rewolucję. Okazuje się, że politycy już rozpoczęli pracę nad zamianami dotyczącymi zasad przyznawania emerytury, ale także jej wysokości, za ich sprawą mógłby pojawić się stary system. Wiadomo już, na ile pieniędzy mogą liczyć emeryci i renciści. 

Emerytura stażowa może odmienić system emerytalny

Przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się w maju bieżącego roku, pojawiają się propozycje polityków, które miałby odmienić system emerytalny w kraju. Robert Biedroń, który startuje do wyborów z ramienia klubu parlamentarnego Lewicy, złożył do Sejmu dokument, który miałby regulować wprowadzenie emerytury stażowej. Działania, które zaproponował kandydat na prezydenta, oparte są o współpracę z Ogólnopolskim Porozumiem Związków Zawodowych. 

Zgodnie z zakładanymi zmianami emerytura miałaby wynieść 1600 złotych netto, a renta 1200 złotych netto, ale przede wszystkim wprowadzona miałaby zostać emerytura stażowa, która opierałaby się o przepracowany staż pracy, dla kobiet 35 lat, a 40 dla mężczyzn. Osoby po przekroczeniu zakładanego stażu pracy mogłyby przechodzić na emeryturę. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Emerytura będzie wyższa, ale z jakim skutkiem 

- Emerytury stażowe doprowadzą do tego, że wiele osób, szczególnie wykonujących trudne zawody fizyczne, będzie miało gwarancję przejścia w odpowiednim czasie na wypracowaną, na godnie zarobioną emeryturę. Emerytury stażowe będą wypłacane w przypadku kobiet po 35 latach pracy, w przypadku mężczyzn - po 40 latach pracy i nasza propozycja jest taka, żeby były wypłacane w przypadku kobiet po 55. roku życia, a w przypadku mężczyzn po 60. roku życia - powiedział Robert Biedroń. 

Kolejnym punktem programu jest powiązanie emerytury z minimalnym świadczeniem emerytalnym, co w praktyce miałoby dać emerytom 1600 złotych na rękę, a rencistom 1200 złotych. Lewica deklaruje, że zamiana systemu emerytalnego miałaby odpowiadać za polepszenie życia najstarszych obywateli.

Dzisiaj grzeje: 1. Smutne doniesienia od rodziny Wałęsów. Wymagana była natychmiastowa hospitalizacja

W sprawie zmiany systemu emerytalnego wypowiadają się eksperci emerytalni, którzy są przekonani, że wprowadzenie takich rozwiązań na dłuższą metę nie wyjdzie na dobre. Więcej osób będzie pobierać najniższą emeryturę, a także Polacy pracować będą o średnio 5 lat krócej niż dotychczas. Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego jest zdania, że wiek emerytalny powinien zostać wydłużony, a nie skrócony. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Żona zakażonego Polaka zabrała głos. Ujawnia prawdę o jego stanie zdrowia
  2. Reprezentant Polski na wylocie z klubu. Piłkarz usłyszał propozycję nie do odrzucenia
  3. Zrozpaczony brat Królikowskiego szczerze o ich relacji. Na koniec zrobił rzecz, która zapadnie w pamięci żałobników
  4. Niezwykły gest na pogrzebie Królikowskiego. Rodzina aktora wbiła wszystkich w ziemię, popłynęły łzy
  5. Andrzej Piaseczny ostatecznie wyznał prawdę. Wiele osób nie spodziewało się mocnego wyznania
  6. Zjadła 3 pieczone ząbki czosnku. Obserwowała efekty i godzina po godzinie szczęka opadała jej coraz niżej  

źródło: superexpress

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News