Masz stary dowód osobisty? Dzięki niemu możesz dostać o wiele większą emeryturę

Masz stary dowód osobisty? Dzięki niemu możesz dostać o wiele większą emeryturę Źródło: Pixabay

Emerytura, a właściwie jej odpowiednie wyliczenie może stanowić poważny problem wielu Polaków. Podczas przemiany ustrojowej doszło bowiem do sytuacji, w której liczne przedsiębiorstwa nie udokumentowały odpowiednio stażu swoich pracowników. W prawidłowym obliczeniu wysokości świadczenia może więc pomóc stary dowód osobisty.

Emerytura dla wielu seniorów pozostaje wciąż tematem niezwykle trudnym. Na taki stan rzeczy wpłynął między innymi fakt, iż w licznych przypadkach Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał poważny problem z wyliczeniem stosownej wysokości świadczenia. Jak się bowiem okazało, niektóre spośród nieistniejących już przedsiębiorstw nie udokumentowały odpowiednio stażu swoich pracowników lub oddały je do nierejestrowanych archiwów. Przez to trafiające do części seniorów kwoty okazują się niższe niż teoretycznie powinny.

Emerytura może się okazać wyższa dzięki staremu dowodowi osobistemu

Rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz wytłumaczył więc, że w ustaleniu właściwej wysokości świadczenia może pomóc stary dowód w formie książeczki. Dlaczego?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Jeżeli nie ma dokumentacji ws. pracy, to są dowody pośrednie jak: wpisy w starych dowodach osobistych, książeczka zdrowia, czy inne dokumenty z pracy, potwierdzające awanse z wynagrodzeniem - przekazał przedstawiciel instytucji.

Nie tylko dokumenty

Poza wpisami w dokumentach pomocne mogą się okazać także poświadczenia świadków. W tym przypadku procedura okazuje się jednak dużo bardziej skomplikowana.

Dzisiaj grzeje: 1. Linia lotnicza wprowadza przepisy wyjątkowe. Obowiązkowa odprawa 8 godzin przed odlotem
2. Polacy pokochali go za kultowe filmy. Nie żyje legendarny aktor

- Zeznania mogą udokumentować tylko okres pracy. My wówczas przyjmujemy minimalne wynagrodzenie, obowiązujące w danym czasie. Ale można odwołać się od naszej decyzji do sądu, niejednokrotnie radzimy to klientom. My, jako Zakład, możemy uznać tylko okres pracy, ale nie zarobki. Sąd ma większe możliwości i może przyjąć zeznania świadków dotyczące osiąganego wynagrodzenia. To może tylko sąd, nie ZUS - wytłumaczył Wojciech Andrusiewicz.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 20 produktów, które powoli uśmiercają cię każdego dnia. Lista ścina z nóg
  2. Złe wieści dla 40 tys. kierowców. Jeszcze w tym roku stracą prawo jazdy
  3. Nauczycielka molestowała uczniów i wszystko nagrywała. Niebywałe, do czego zmuszała dzieci
  4. Brzuch nastolatki ciągle rósł, ale nie przez tłuszcz ani ciążę. Nie mieści się w głowie, co lekarze z niej wyjęli
  5. Fani przecierają oczy ze zdumienia po najnowszym poście Agnieszki Woźniak-Starak. "Kocham"

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News