ZUS jest pewny, miliony Polaków mogą zacząć się bać. Emerytury czeka drastyczna zmiana

ZUS jest pewny, miliony Polaków mogą zacząć się bać. Emerytury czeka drastyczna zmiana Źródło: .

Emerytura musi być niższa, ostrzegają eksperci. Wszystko dlatego, że na obecną wysokość świadczeń nie ma komu pracować. Kryzys demograficzny znacząco wpłynie na wysokość świadczeń ZUS i Polacy będą w stanie już niedługo odczuć to na własnej skórze. W górę może też pójść wiek emerytalny.

Emerytura już niedługo może zostać poważnie obniżona. Przed tym, jakie mogą być konsekwencje obecnej sytuacji demograficznej, ostrzega Robert Gwiazdowski, członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niestety nie ma dla żadnych dobrych wiadomości.

Emerytura będzie musiała zostać obniżona, bo brakuje rąk do pracy

- Na nasze świadczenia będą płacić nasze dzieci. Tyle, że tych brakuje - powiedział w rozmowie z "Business Insider" Robert Gwiazdowski. 

Sytuacja jest krytyczna. Na rynek pracy wchodzi o wiele mniej osób, niż tych, które przechodzą na emeryturę. Oczywiście dużą rolę w tym wszystkim odgrywa demografia, ale nie bez znaczenia jest też obecny wiek emerytalny oraz fakt, że wiele firm woli nie zatrudniać pracowników na pełen etat, a zamiast tego zawierać na przykład umowy o dzieło.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

- Demografia nie zna litości. Skoro na rynek pracy wchodzi - i zaczyna płacić składki emerytalne - mniej osób niż przechodzi na emeryturę, to składki te nie starczają na wypłaty emerytur. W dwóch ostatnich latach trochę ratują ZUS Ukraińcy, którzy, z uwagi na sytuację na rynku pracy wyszli z szarej strefy, pracują legalnie i płacą składki emerytalne. To jednak tylko zmniejsza deficyt, ale go nie likwiduje - powiedział dziennikarzom Gwiazdowski.

Makabryczna prawda o ZUS i NFZ

Robert Gwiazdowski zauważa kolejny "promyk nadziei", jeżeli chodzi o polskich emerytów. Jest to jednak bardzo czarna wizja i ponury żart, który niestety może okazać się bliski prawdy. Chodzi o to, że obecny kryzys w NFZ - przepełnione szpitale i brak personelu medycznego - negatywnie wpływa na zdrowie Polaków, skracając ich średnią długość życia. Według Gwiazdowskiego to może w pewnym sensie "rozwiązać problem" emerytów, ale nie w sposób, którego ktokolwiek by sobie życzył.

Dzisiaj grzeje: 1. Znana dziennikarka TVP została zamordowana przez swoją córkę. Ciało poćwiartowała na tysiąc kawałków. Zbrodnia wstrząsnęła Polską

2. Wielka awaria w Polsce. Nie działają karty płatnicze i przelewy dwóch ogromnych banków

- Pomóc ZUS-owi - mówiąc prześmiewczo - może też NFZ. Im gorsza sytuacja w służbie zdrowia, tym krótsza średnia trwania życia i krótszy okres pobierania emerytury. Ale chyba nie życzymy sobie tego - powiedział w wywiadzie Robert Gwiazdowski.

Najlepsze newsy dnia:

  1. NIE ŻYJE już ponad 70 dzieci. Skrajnie niebezpieczny produkt szybko wycofywany ze sprzedaży
  2. Noworodek prawie umarł przez pocałunek. Gdy lekarze zobaczyli jego twarz, prawie zemdleli
  3. Wziął na ręce dziecko i podszedł do wody. Sekundę później już ich nie było, dramatyczna walka o życie
  4. ZUS jest pewny, miliony Polaków może zacząć się bać. Emerytury czeka drastyczna zmiana
  5. Zapomnij o smażeniu, teraz kotlety schabowe z piekarnika są prawdziwym hitem. Tak pysznych i zdrowych jeszcze nigdy jadłeś

źródło: radio zet

Następny artykuł