Bardzo niepokojąca wiadomość o emeryturach. Jest gorzej niż wszyscy myśleli?

Bardzo niepokojąca wiadomość o emeryturach. Jest gorzej niż wszyscy myśleli? Źródło: Marek BAZAK/East News

Emerytura za kilkanaście lat stanie się głównym źródłem utrzymania Polaków, którzy dziś pracują. Niestety, właśnie dla tych osób pojawiły się wyjątkowo niepokojące wiadomości. Okazuje się, że jest dużo gorzej, niż wszyscy myśleli.

Emerytura znalazła się w kręgu zainteresowania ekspertów. Wyliczenia, jakich dokonano w Instytucie Emerytalnym, porażają. Wnioski, które płyną z opublikowanych raportów, nie napawają optymizmem. Obecny system emerytalny przyczynia się do rozwoju tragicznej sytuacji, której skutki odczują wszyscy, którzy dziś pracują. 

Emerytura zakonserwuje jeszcze większą biedę 

Jeśli nic się nie zmieni, właśnie z taką sytuacją zmagać się będą Polacy już za kilkanaście lat. Raport "Przyszłość Emerytalna" przygotowany w Instytucie Emerytalnym rozwiewa wszystkie wątpliwości na temat tego, do czego zmierza pozostawienie obecnego systemu emerytalnego. 

Autorzy raportu przygotowali trzy możliwe wysokości emerytur seniorów, zakładając, że przechodzić będą na emeryturę w wieku 60, 65 i 67 lat. Zgodnie z pierwszym możliwym scenariuszem osoba otrzymująca dziś płacę minimalną, przechodząca na emeryturę w wieku 60 lat może liczyć na 726,02 zł. świadczeń. Pracując do 65 roku, świadczenie ma wynieść 894,40 zł, w przypadku osoby, która pobierać będzie świadczenia po 67 roku życia, otrzyma 726,02 zł miesięcznie. Emerytura będzie więc jeszcze niższa, niż jest dzisiaj. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Emerytura będzie dużo niższa. Czy w tej sytuacji można coś zrobić?

- Wiek emerytalny w Polsce jest zbyt niski. Osoby przechodzące na emeryturę w wieku 60 lat otrzymują i będą otrzymywały dużo niższe świadczenie. Z każdym rokiem ta różnica będzie coraz większa - radzą eksperci Instytutu Emerytalnego, wyjaśniając, czy można zmienić wysokość świadczeń, jakie wypłacane będą Polakom w przyszłości. 

Poradą w tej sytuacji nie jest jedynie dłuższe pracowanie i zbieranie środków na wypłatę świadczeń. Zdaniem ekspertów, już powinny rozpocząć się prace nad zmianą ustawy emerytalnej, w której zrównany zostanie wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn, a także podwyższony do 67 roku życia, co pozwoli zapobiec jeszcze większej biedzie wśród seniorów. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nagła zmiana od dzisiaj. Ministerstwo podjęło decyzję

2. Wideo - Kuriozalny wypadek. Podwójne potrącenie na rondzie. Ucierpiała kobieta udzielająca pomocy

3. Smutne doniesienia z samego rana. Nie żyje wielka aktorka

- Nie ma żadnych wątpliwości, że odpowiedzialny rząd powinien już dzisiaj rozpocząć poważną debatę emerytalną w gronie ekspertów związanych z systemem emerytalnym, ekonomistów i polityków ze wszystkich stron sceny politycznej, aby jak najszybciej rozpocząć prace nad podniesieniem wieku emerytalnego. Każdy miesiąc i rok z niskim wiekiem emerytalnym to skazywanie kolejnych roczników na głodowe świadczenia, a większość osób przechodzi na emeryturę, kiedy tylko osiągnie wymagany ustawą wiek - alarmują dr Antoni Kołek i Oskar Sobolewski, autorzy najnowszego raportu. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Uwaga, nowe restrykcje na weselach. Będzie rygorystycznie, wszyscy powinni się przygotować
  2. Amerykanie testują broń przed którą nie ma obrony. Rosjanie przodują w tej technologii
  3. Tragiczny początek weekendu. 10 osób nie żyje, inne walczą o życie, policja potwierdziła najczarniejszy scenariusz
  4. Rodzinny dramat Zenka Martyniuka. Wszyscy milczeli, jest naprawdę źle
  5. Naukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwór
  6. Media huczały o jej głośnym rozstaniu z mężem. Teraz gwiazda disco polo znów jest na językach, pokazuje ekskluzywne śniadania i bawi się w najlepsze

Źródło: Businessinsider

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News