Emerytura będzie wyższa
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Irmina Jach - 4 Listopada 2020

Już wszystko jasne, seniorzy dostaną emerytury w innych kwotach. Wiemy, ile wyniesie różnica

Emerytura wielu Polaków już wkrótce może znacząco wzrosnąć. Rząd podjął ważne decyzje, o kulisach których postanowił poinformować publikując nowelizację ważnej ustawy. Nikt nie spodziewał się tego, że w grę będą wchodzić tak znaczące sumy. Wiadomo, że seniorzy dostaną świadczenie w innych kwotach. Wiemy, ile wyniesie różnica.

Emerytura i renta, jak wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu, mogą wzrosnąć w nadchodzącym roku nawet o 50 złotych. Przygotowano nowelizację ustawy, na skutek czego wielu Polaków może liczyć na dodatkowe pieniądze.

Najbardziej niebezpieczny objaw Covid-19. Gdy go masz, natychmiast szukaj pomocyNajbardziej niebezpieczny objaw Covid-19. Gdy go masz, natychmiast szukaj pomocyCzytaj dalej

Emerytura Polaków już wkrótce znacznie wzrośnie

Emerytura wielu mieszkańców naszego kraju pozostawia wiele do życzenia. Seniorzy, pomimo wieloletniego stażu zawodowego, nierzadko otrzymują środki, które nie są wystarczające na pokrycie kosztów podstawowych produktów spożywczych, rachunków oraz wizyt lekarskich i medykamentów. W tragicznej sytuacji są szczególnie ci, którzy przez dekady pracowali na tak zwanych "śmieciówkach". Rząd podjął działania, które poprawią warunki bytowe seniorów. W wykazie prac legislacyjnych opublikowano informacje o waloryzacji.

- Pomimo wprowadzonych zmian idących w kierunku poprawy sytuacji osób pobierających najniższe świadczenia emerytalno-rentowe, wysokość tych świadczeń wciąż uznawana jest za niewystarczającą w odniesieniu do kosztów utrzymania - napisano w uzasadnieniu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćRodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćCzytaj dalej

Waloryzacja emerytur na rok 2021 będzie znana dopiero w lutym. Rząd postanowił jednak zdradzić część swoich planów i zapowiedział znaczące podwyżki świadczeń. Seniorzy, bez względu na wskaźnik waloryzacji, dostaną przynajmniej o 50 złotych więcej. To podstawowe założenie projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Podczas wakacyjnego posiedzenia rząd zaproponował, by w 2021 roku jako podstawę do wzrostu świadczeń przyjąć wskaźnik 3,84 procenta. Okazuje się, że ostatecznie zrezygnowano z tej kwoty, decydując się na dużo wyższy wskaźnik. Ekspert postanowił zdradzić, na jakie podwyżki mogą liczyć emeryci.

- W wykazie prac legislacyjnych pojawiła się informacja o waloryzacji emerytur w 2021 roku. Minimalna emerytura wzrośnie o 50 zł i wyniesie od marca 2021 roku 1250 zł brutto, natomiast wskaźnik waloryzacji został ustalony na poziomie 4,16 procent - skomentował Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z portalem Super Express.

- To dobra wiadomość dla emerytów którzy otrzymają zdecydowanie wyższe świadczenia. Ostateczną wysokość poznamy na początku 2021 roku, ale już teraz można założyć że wyniesie ona powyżej 4 procent - dodał ekspert.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że emeryci, którzy obecnie otrzymują 3559 zł netto, po waloryzacji otrzymają aż 3804,78 zł netto. Świadczenie w wysokości 3641 zł netto zostanie z kolei podniesione o 149,57 zł netto, a to na poziomie 3723 zł netto - o 152,35 zł netto. Świadczeniobiorcy, którzy mają do dyspozycji 3804 zł netto dostaną o 157,14 zł/netto więcej, a emerytura rzędu 3886 zł netto wyniesie po zmianach aż 4045,92 zł netto.

Dzisiaj grzeje:

1. Rząd w ostatniej chwili wprowadził nowy zakaz. Obowiązuje już od dziś, wielu Polaków będzie oburzonych

2. Ministerstwo edukacji ma pilną wiadomość do wszystkich szkół. Stanie się 10 listopada o 11:11

3. Rząd bez żadnej zapowiedzi, po cichu przedłużył uciążliwy zakaz. Niestety, końca nie widać

Emeryci, do których portfeli trafia każdego miesiąca 3968 zł netto, w przyszłym roku dostaną 4130,71 zł netto, a ci, którzy pobierają świadczenie w wysokości 4050 zł netto - 4216,49 zł netto. W najkorzystniejszej sytuacji będą seniorzy, którzy cieszą się obecnie zarobkami rzędu 4131 zł netto. Mogą liczyć aż na 170,28 zł netto podwyżki.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zadeklarował także wypłacenie trzynastej i czternastej emerytury. "Trzynastka" została już usankcjonowana ustawą i trafi do kieszeni seniorów już w kwietniu nadchodzącego roku. Losy "czternastki" wciąż się ważą. Nie ma jednak wątpliwości, że emerytura każdego Polaka w 2021 roku może być zdecydowanie korzystniejsza niż obecnie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zamknęli go w celi, bez światła, wody i jedzenia. Inspektor DIOZ został potraktowany jak przestępca, teraz doczekał się sprawiedliwości
  2. Gdy dowiedzieliśmy się, kto jest rodziną Igi Świątek, spadliśmy z krzeseł. To kultowa postać polskiego sportu
  3. Tadeusz Rydzyk zaczął sprzedawać mąkę. Nie do wiary, ile życzy sobie za kilogram
  4. TVN pilnie ostrzega, zacznie się już we wtorek. Lepiej nie wychodzić z domów
  5. Nagrał, co Żandarmeria Wojskowa wyrabia na cmentarzu. Burza w sieci po publikacji filmu
  6. Mężczyzna odkrył wielki sekret PlayStation 1 po 26 latach. Nieznana wcześniej funkcja, aż ciężko uwierzyć
  7. Jeszcze w listopadzie szykuje się zmiana dotycząca niedziel handlowych. Polacy nie mogą się doczekać

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News