Są nowe przepisy. Wielu Polaków dostanie mniej pieniędzy z emerytury

Są nowe przepisy. Wielu Polaków dostanie mniej pieniędzy z emerytury Źródło: Pixabay/Fz

Emerytura w Polsce ostatnio wzrosła dzięki wprowadzeniu trzynastego świadczenia. Ponadto jeszcze więcej będzie można otrzymać po rewaloryzacji. Niektórzy jednak dostaną niestety zdecydowanie mniej pieniędzy.

Emerytura w Polsce to temat dla wielu dosyć wrażliwy. Niewysokie świadczenia w połączeniu z wysokimi cenami produktów, prowadzą do sytuacji, w której wielu emerytów nie ma pieniędzy nawet na leki. Teraz wiadomo, że niektórym część pieniędzy może zająć komornik.

Emerytura niektórych Polaków zostanie potrącona

Gdy jest się emerytem, z reguły jest trudno dostać kredyt, ale niektórzy takowy otrzymują. Nie wszyscy jednak dają sobie radę z jego spłacaniem, a wtedy rusza procedura komornicza. Nie można pozostawić człowieka bez środków do życia, dlatego komornik nie może zająć całej emerytury. Wiadomo już, ile będzie mógł potrącić od tego roku.

Komornik, zajmując część świadczenia emerytalnego, musi trzymać się dwóch zasad. Zajmowana kwota musi spełniać warunki maksymalnej kwoty, którą można potrącić oraz kwoty wolnej od potrąceń, czyli to, ile pieniędzy trzeba zostawić dłużnikowi. Dlatego też z powodu długu niedotyczącego alimentów (np. kredytu), może być zajęte maksymalnie 25% emerytury. Natomiast w przypadku długu alimentacyjnego, zajęte może być nawet 60% świadczenia.

Niektórzy zostaną z minimalnymi środkami do życia

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ponadto z racji tego, że komornik nie może zająć wszelkich pieniędzy, istnieją także limity "dolne" dotyczące tego, ile trzeba zostawić seniorowi na podstawowe potrzeby życiowe. Od 1 marca 2020 mają wejść nowe kwoty. 825 złotych minimalnie będzie zostawiane tym, którzy nie mają długów alimentacyjnych. W przypadku osób, które pobrały pieniądze niesłusznie z funduszy społecznych, kwota wyniesie zaledwie 660 zł.

Dzisiaj grzeje: 1. Wielu seniorów straci pełne świadczenia, to już pewne. Wszystko przez jeden powód
2. Gdzie mieszka Michał Szpak? Zdjęcia ścinają z nóg

Emeryci z długami alimentacyjnymi zostaną ze znacznie mniejszymi środkami do życia. W ich przypadku pozostawione im będzie jednie 500 złotych. Natomiast jeszcze mniej zostanie emerytom, którym będą potrącane należności za odpłatny pobyt w domach pomocy społecznej, czy też w domach opieki. W takim wypadku kwota wolna od potrąceń wyniesie marne 200 zł.

Najlepsze newsy dnia:

  1. ZUS będzie współpracował z komornikiem. Pomoże mu zająć pieniądze na koncie
  2. Ceny w 2020 r. zwalają z nóg. Najbardziej podrożeje kilka podstawowych rzeczy
  3. Poszło na wizji Sylwestra z TVP, wszyscy przeoczyli. Zenek Martyniuk nagle osłupiał
  4. Żona Sławomira publicznie zwyzywana. W wyjątkowo haniebny sposób
  5. Mamy je w domach, a są zagrożeniem. Silnie trujące rośliny dla naszych psów i kotów

Źródło: Biznesinfo

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News