13. emerytura jest zagrożona? Senat zgłosił poważne zastrzeżenia, w Polakach aż zagotowała się krew

13. emerytura jest zagrożona? Senat zgłosił poważne zastrzeżenia, w Polakach aż zagotowała się krew Źródło: pikio.pl

Emerytura znowu jest zagrożona. Stale ważą się losy tzw. "trzynastki", co doprowadza emerytów do szaleństwa. Nie mogą się oni czuć pewni, co do swoich świadczeń.

Emerytura to temat, który ciągle jest poruszany w mediach. Senat od dawna próbuje się uporać z tym tematem, ale co chwilę pojawiają się nowe głosy w sprawie "trzynastek". Emeryci nie mogą spać spokojnie, a Senat dalej szuka rozwiązania.

Trzynasta emerytura zagrożona

Los 13. emerytury znowu jest niepewny. Senat zgłosił zastrzeżenia do ustawy o Funduszu Solidarnościowy. Chodzi o finansowanie trzynastych emerytur z pieniędzy przeznaczonych dla niepełnosprawnych.

Podczas posiedzenia, senatorowie wyrazili swoją niepewność co do tego, kiedy mają wejść w życie niektóre z przepisów. Jednym z nich jest sprawa emerytury, renty socjalnej i zasiłku pogrzebowego z Funduszu Solidarnościowego. Znowu wątpliwości krążą wokół pieniędzy seniorów. Zmiany miały wejść już niedługo, na początku tego roku. Oznacza to, że głowa państwa nie zdążyłaby mieć ustawowych 21 dni na podjęcie decyzji, a następnie podpisanie dokumentów.

Obrywają na tym niewinni emeryci. Najgorsze jest to, że finansowanie 13. świadczeń nie gwarantuje żadna oficjalna ustawa, są to jedynie obietnice PiS. Podczas posiedzenia senackiej komisji, środowisko osób niepełnosprawnych domagało się wprowadzenia poprawki, która zagwarantuje im, że pieniądze z Funduszu w całości zostaną przeznaczone tak jak było to planowane.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Przepisy zmieniają się w szybkim tempie

Zgodnie z nowymi przepisami ze stycznia 2019 roku Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zmieni nazwę na Fundusz Solidarnościowy. Ustawa przewiduje, że Fundusz będzie pokrywał koszty trzynastej emerytury, a także renta socjalna i zasiłek pogrzebowy. Nie jest gotowy na taką stratę finansową.

Nowelizacja przewiduje, że refundacja tych świadczeń będzie wypłacona z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli są to również koszty Funduszu. Minister finansów ma wpłacić do Funduszu środki z budżetu państwa, które są zablokowane w części dotyczącej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Funduszowi natomiast zostanie przyznana pożyczka na 9 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Dzisiaj grzeje: 1. Mąż Maryli Rodowicz walczył o życie. Gwiazda nie miała o niczym pojęcia
2.
Z ostatniej chwili: Policja zatrzymała Kamila D. Wyrzucony z TVN gwiazdor miał dopuścić się kolejnego haniebnego czynu

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych utrzrymuje się przede wszystkim ze składki stanowiąca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy. Co więcej, z daniny solidarnościowej od dochodów osób fizycznych - w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tradycyjna sałatka jarzynowa nie musi być nudna! Wystarczy, że dodasz do niej jeden sekretny składnik, prawdziwe niebo w gębie
  2. Na jaw wyszły nowe, intrygujące fakty o Łukaszu z kłem narwala. Szczegóły wielu mogą zadziwić
  3. Prababcie stosowały prosty przepis na genialną odżywkę do włosów. Mało kto o nim pamięta, a daje rewelacyjne efekty
  4. Podczas transmisji live Kononowicza doszło do ohydnej obrazy LGBT. Policja zatrzymała mężczyznę
  5. Skarbówka ZAPUKA do drzwi i upomni się o pieniądze. Nie będzie nawet wcześniej wysyłać zawiadomień

źródło: rmf24

Następny artykuł